Czy inżynierowie grają w ciepło-zimno? Lekcja przyrody - wymiana ciepła

Numer: 
611

Spotkania z Inżynierią Chemiczną.

Wykonując kilka prostych doświadczeń, uczniowe dowiedzą się, na czym polega zjawisko wymiany ciepła.

Dlaczego metale są zimne? Co sprawia, że przedmioty wykonane z metalu są zawsze zimne? Dlaczego płytki w łazience są zimniejsze niż podłoga drewniana w pokoju?
W doświadczeniu posłużymy się płytkami wykonanymi z różnych materiałów, aby odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić kryjące się za nimi zjawisko.

Dlaczego metalowa łyżeczka włożona do gorącej herbaty bardzo szybko się nagrzewa? Dlaczego garnki mają plastikowe uchwyty? W doświadczeniu zaprezentujemy różnice w przewodności cieplnej różnych materiałów, a uczniowie poznają pojęcia dobrych i słabych przewodników ciepła.

Czym jest ciepło dla fizyka lub inżyniera? Czy przeciwieństwem ciepła jest zimno? Wyjaśnimy, używając wody o różnych temperaturach, czym jest ciepło i energia cieplna. Pokażemy w jakim kierunku odbywa się transport ciepła.

Czy ciepło może latać? Dlaczego grzejniki umieszczamy na podłodze, a klimatyzatory pod sufitem? Po co pod oknem jest kaloryfer? Posługując się sympatycznym wężem - spiralą, pokażemy zjawisko konwekcji cieplnej. Omówimy zastosowanie tego zjawiska na przykładzie bajki o rakiecie, którą wyślemy w kosmos.

W trakcie zajęć dzieci otrzymają karty pracy, które będą wypełniać przy każdym ćwiczeniu. Na koniec zajęć omówimy zaobserwowane zjawiska i poprosimy dzieci o wyciągnięcie wniosków.

Typ szkoły: 
Dziedzina: 
Liczba osób: 
30
Termin: 
wtorek, 27 Wrzesień, 2016 - 11:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Podczas lekcji uczniowie poznają tajniki wymiany ciepła. Wykonując samodzielnie doświadczenia dzieci zrozumieją jak przenoszone jest ciepło, co daje mieszanie i dlaczego kaloryfer jest pod oknem.
Wykonawca
Studenci Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej
Wykonawca
Studentka
Iza
Szczur
Miejsce spotkania: 
Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Gmach Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, piętro 1, sala 121. Prosimy podążać za rozwieszonymi wskazówkami.