Konstytucja nie tylko dla dorosłych

Prawo konstytucyjne należy do podstawowych dziedzin prawa, którego znajomość stanowi niezbędny warunek świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Takie uczestnictwo jest jednak przywilejem, który niesie za sobą ogromną odpowiedzialność – odpowiedzialność za dobro wspólne, jakim jest Polska. O tym, że odpowiedzialność ta dotyczy nas wszystkich niezależnie od wieku mówi już sama Konstytucja, w której preambule znajdują się słowa „[...] my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, […] równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, […] ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa [...]”.

Celem zajęć jest zapoznanie młodszych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z podstawowymi założeniami i zadaniami prawa konstytucyjnego. Podczas spotkania omówione zostaną takie pojęcia jak konstytucja, wolność, prawo czy obowiązek. Uczestnicy zajęć zastanowią się nad tym, czym jest godność, sprawiedliwość, solidarność, równość oraz dyskryminacja. Warsztatowy charakter spotkania ma na celu zmotywowanie do aktywnego udziału w zajęciach oraz do podjęcia przez uczestników pierwszych prób czytania tekstów prawnych.

Typ szkoły:
Liczba osób:
Klasa od:
Klasa do:
wtorek, 27 Wrzesień, 2016 - 11:00
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z podstawowymi założeniami i zadaniami prawa konstytucyjnego oraz dyskusja nad znaczeniem podstawowych wolności, praw i obowiązków wynikających z Konstytucji.
mgr
Agnieszka Maria