Szanse i zagrożenia dla człowieka wynikające z topnienia Arktyki

Od ponad trzydziestu lat Arktyka szybko się ociepla. Skutkuje to przyspieszonym topnieniem lodowców, wieloletniej zmarzliny oraz kurczeniem się zlodzenia Oceanu Arktycznego. Utrata powierzchni lodu spowodowana jest także zanieczyszczeniem powietrza. Topniejący lądolód grenlandzki znacząco wpływa na podwyższenie się poziomu morza. Wydłuża się okres wegetacyjny, co sprzyja rozwojowi rolnictwa. Skróceniu ulegają szlaki żeglowne prowadzące przez Ocean Arktyczny. Rozgrzewają spory geopolityczne o prawa do eksploatacji arktycznych mórz.

Na lekcji postaramy się zidentyfikować zachodzące obecnie zmiany w środowisku arktycznym i określić ich wpływ na działalność człowieka.

Typ szkoły:
Liczba osób:
Klasa od:
Klasa do:
środa, 28 Wrzesień, 2016 - 09:30
Arktyka szybko się ociepla, następuje topnienie lądolodu grenlandzkiego, co wpływa na podwyższenie się poziomu morza, wydłuża się okres wegetacyjny. Rozgrzewają spory geopolityczne o ten obszar.
Dodatkowe informacje:
lekcja w cyklu Człowiek i środowisko
dr hab.
Dąbski