Czy można używać nawigacji w budynkach?

Numer: 
356

W ostatnich latach szeroko rozpowszechniły się aplikacje mobilne, w tym aplikacje LBS (ang. Location-Based Services), systemy nawigacji samochodowej, rowerowej, motorowej, pieszej, lotniczej, wodnej, itp., których podstawą działania są satelitarne systemy wyznaczania pozycji (np. GPS). Obecnie bardzo istotne są badania i wdrożenia w zakresie pozycjonowania i nawigowania obiektów wewnątrz budynków, gdzie sygnał satelitarny nie jest dostępny. W celu lokalizacji użytkownika podejmuje się próby wykorzystania infrastruktury opartej o sieci radiowe (WiFi, RFID, Bluetooth, UWB), ultradźwięki, systemy wizyjne, nawigację inercyjną (and. Dead Reckoning) oraz inne eksperymentalne technologie.

Dzięki takim rozwiązaniom możliwe staje się lokalizowanie użytkownika w dużych centrach handlowych, na parkingach podziemnych, w hotelach, szpitalach, biurowcach, itp. Możliwe będzie w niedługiej przyszłości nawigowanie aż do półki z określonym towarem, a użytkownik będzie dostawał spersonalizowane informacje reklamowe lub promocyjne (mobilny marketing). W przypadku zagrożenia będzie natomiast dysponował aktualną informacją o trasach ewakuacji z miejsca w którym się znajduje.

Do działania aplikacji nawigacyjnych potrzebne są odpowiednie baz danych przestrzennych, czyli mapy budynków (w różnych postaciach i formach). Projektowanie aplikacji do nawigacji wewnątrz budynków wymaga nie tylko zaawansowanej wiedzy teleinformatycznej i geoinformatycznej, ale również kartograficznej.

W czasie wykładu omówione zostaną sposobu wyznaczania pozycji użytkownika wewnątrz budynku, sposoby wyznaczania tras przejścia oraz sposobu tworzenia map wnętrz budynków. 

Typ spotkania: 
Dostępne od: 
10 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 23 Wrzesień, 2017 - 12:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
W ostatnich latach szeroko rozpowszechniły się aplikacje mobilne. Czy można je wykorzystywać do nawigacji w budynkach, w dużych centrach handlowych, na parkingach podziemnych czy biurowcach?
Wykonawca
dr hab. inż.
Dariusz
Gotlib
Miejsce spotkania: 
Pl. Politechniki 1
00-661 Warszawa
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, s.144