Czy na tym zdjęciu jest pingwin, czyli o sztuce postrzegania

Numer: 
357

Problem postrzegania przez człowieka odgywa kluczową rolę w analizie wizualnej obrazów lotniczych i satelitarnych. Mimo opracowania różnorodnych algorytmów maszyny nadal nie sa w stanie dorównać postrzeganiu przez człowieka, choć i ono jest obarczone różnymi ułomnościami i nie każdy widzi i dostrzega to samo.

Wykład dotyczy zagadnień związanych z psychologią postrzegania obrazów oraz dyskusją na temat ich konsekwencji dla przetwarzania obrazów w teledetekcji – lotniczych i satelitarnych. Na przykładzie obrazu tytułowego pingwina (ale nie tylko, będą również foki i dalmatyńczyki) dyskutowana jest różnica między postrzeganiem obrazu przez człowieka a widzeniem maszynowym. Przedstawione są przykłady wybranych operacji przetwarzania obrazów stosowanych w automatycznym wykrywaniu obiektów na zdjęciach lotniczych i satelitarnych, między innymi klasyfikacji spektralnej, analizy teksturowej i segmentacji wododziałowej.

Typ spotkania: 
Dostępne od: 
10 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 23 Wrzesień, 2017 - 13:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wykład dotyczy zagadnień związanych z psychologią postrzegania obrazów oraz dyskusją na temat ich konsekwencji dla przetwarzania obrazów w teledetekcji – lotniczych i satelitarnych.
Wykonawca
dr hab. inż.
Przemysław
Kupidura
Miejsce spotkania: 
Pl. Politechniki 1
00-661 Warszawa
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, s.144