Hodowle komórkowe w inżynierii biomedycznej

Pojęciem kultur komórkowych określa się proces hodowli komórek wyizolowanych z organizmów roślinnych i zwierzęcych w odpowiednio dobranym środowisku, umożliwiającym ich przeżycie oraz namnażanie się – czyli utrzymanie funkcji życiowych komórek poza organizmem, w sztucznym środowisku. Hodowle komórkowe stały się obecnie podstawowym narzędziem pracy w biotechnologii i inżynierii biomedycznej. Wykorzystuje się je do badania biologii komórek zwierzęcych przy użyciu wygodnego modelu wzrostu in vitro, ale także do testowania wpływu nowych związków syntetycznych i naturalnych na organizmy żywe. Dzięki temu możliwe jest zastąpienie doświadczeń na zwierzętach metodami in vitro. Obecnie prowadzone są badania nad specjalnymi rusztowaniami (tzw. scaffoldami) do hodowli komórkowych, które mogą wspólnie tworzyć sztuczne narządy.

Słuchacze wykładu poznają podstawy biologii komórki, a także zapoznają się z krótkim rysem historycznym hodowli komórkowych. Dowiedzą się jakie wyróżniamy rodzaje hodowli komórkowych, jak wygląda tzw. clean-room, laboratorium do pracy z komórkami, a przede wszystkim co można osiągnąć stosując hodowle komórkowe w laboratorium.

Dostępne od:
Dostępne do:
poniedziałek, 25 Wrzesień, 2017 - 16:00
Na czym polegają kultury komórkowe? Wykład przybliży słuchaczom zagadnienia związane z hodowlami komórkowymi in vitro i testowaniem nowych substancji przed wprowadzeniem na rynek.
mgr inż.
Aleksandra
Kuźmińska
Waryńskiego 1
Wykład odbędzie się w auli Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW. Aula zostanie oznaczona plakatem Festiwalu, a na ścianach Wydziału znajdą się strzałki wskazujące drogę.