Inżynieria tkankowa - rola inżynierów
Inżynieria tkankowa, obecnie gałąź medycyny regeneracyjnej, powstała w wyniku prac lekarza - prof. Josepha Vacanti oraz inżyniera chemika - prof. Roberta Langera. Tak jak rola lekarzy w opracowywaniu technik leczenia i odtwarzania tkanek i organów ludzkich nie budzi żadnych wątpliwości, tak obecność w tym gronie inżynierów, a w szczególności inżynierów chemików wymaga wyjaśnienia.
Na wykładzie wprowadzającym w techniki inżynierii tkankowej przedstawię Państwu podstawowe założenia tej dziedziny. Nie obędzie się bez rysu historycznego, pokazującego początkowe próby regenerowania tkanek już w starożytności i średniowieczu. Jednak największy nacisk położę na rolę inżynierów w opracowaniu najnowszych rozwiązań tej bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedziny nauki. Przedstawię zagadnienia, takie jak projektowanie i wytwarzanie rusztowań do hodowli tkanek, konstrukcja bioreaktorów pozwalających w sposób kontrolowany wytwarzać ludzkie tkanki (i nie tylko) oraz krótko opiszę czujniki stosowane w takich zagadnieniach. Wszystkie te tematy będą oparte o definicję inżynierii tkankowej i jej znaczenie w kontekście rozwiązywania obecnych problemów medycznych.
Inżynieria tkankowa ma szansę stać się kolejną dziedziną medycyny, dzięki której powrót do zdrowia będzie szybszy i prostszy. Szczególnie w przypadkach skomplikowanych uszkodzeń ciała, problemów starzejących się organów oraz miejsc po usunięciu nowotworów.