Wydział Nowych Technologii i Chemii WAT

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Czy telewizory LCD odejdą do lamusa? LCD v. OLED historia i przyszłość płaskich TV

LCD vs OLED

Przełom XX i XXI wieku to czas lawinowej / jakościowej zmiany funkcjonujących na rynku systemów monitorów, ekranów telewizyjnych, komputerowych dla laptopów i telefonów. W miejsce „klasycznych” lamp kineskopowych weszły „płaskie” monitory ciekłokrystaliczne (LCD = Liquid Crystal Display); plazmowe (PDP = Plazma Display Panel); czy organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED= Organic Light Emitting Diode).

            Przedmiotem wykładu będzie omówienie podstaw działania (sposobu wyświetlania informacji) w każdym z tych typów wyświetlaczy, omówienie podstawowych zalet i wad każdej z ww. technik oraz próba oceny, jaka będzie przyszłość systemów zobrazowania w najbliższym czasie.

                Wyświetlacze ciekłokrystaliczne obecnie królują na rynku światowym i w najbliższych 3-5 latach chyba nie są zagrożone. Mimo ewidentnych wad tej techniki takich jak długie czasy przełączania obrazu, trudności z uzyskaniem szerokiego kąta widzenia obrazu, czy wreszcie koniecznością zastosowania podświetlenia (są to wyświetlacze pasywne = same nie emitują światła) zajmują one dominująca pozycję zarówno na rynku monitorów komputerowych, jak i telewizorów. Przyczyny tego stanu zostaną omówione na spotkaniu.

                Wyświetlacze Plazmowe kilka lat temu zniknęły z taśm produkcyjnych i to mimo bardzo dobrego, aktywnego obrazu, doskonale sprawdzającego się w systemach 3D. Mimo tego, że w latach 2000 / 2004 były dominującymi na rynku telewizorów o dużych przekątnych. Na wykładzie spróbujemy poznać przyczyny tego stanu.

     &

Nauki techniczne
  • śr., 2019-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Oddziaływanie pola elektrycznego z materią - jak działa kuchenka mikrofalowa

Oddziaływanie pola elektrycznego z materią jest podstawą wszystkich metod spektroskopowych od spektroskopii zakresu radiowego poprzez spektroskopię mikrofalową oraz podczerwieni, kończąc na spektroskopiach zakresu widzialnego oraz nadfioletu.

Na wykładzie omówione będą mechanizmy oddziaływania pola elektrycznego z materią ze szczególnym uwzględnieniem zakresu radiowego i mikrofalowego.

Zostanie wprowadzone pojęcie przenikalności elektrycznej ośrodka. Wyjaśnione zostanie, jak kondensator gromadzi pole elektryczne w sobie i dlaczego wypełnienie kondensatora dielektrykiem wyraźnie zwiększa jego możliwości gromadzenia energii elektrycznej.

Zajmiemy się szczególnymi własnościami wody jako ośrodka polarnego i wpływem budowy molekularnej wody na efektywność jej odziaływania z polem elektrycznym. Przedstawimy, co się zmieni w wodzie (z punktu widzenia jej właściwości elektrycznych), gdy z bardzo czystej postaci (wody destylowanej i dejonizowanej) stanie się ona płynem zanieczyszczonym jonami (w wyniku dodania np. soli kuchennej).

Zostanie przedstawiona zasada działania kuchenki mikrofalowej. Spojrzymy też na ogrzewanie potrawy w kuchence mikrofalowej oczami fizyka i zastanowimy się, jaki wpływ na efektywność i jakość grzania ma forma potrawy i wybór naczynia. Powiemy sobie, dlaczego nie powinniśmy wkładać metalowych przedmiotów do kuchenki i dlaczego talerz w kuchence musi się obracać oraz dlaczego w kuchence nie podgrzejemy żywności liofilizowanej.

Ponadto powiemy, co wspólnego ma kuchenka mikrofalowa z telefonem komórkowym i wifi, a na koniec wykładu przedstawimy, jak mikrofale mogą działać na organizmy żywe i jak to można wykorzystać.

 

Nauki fizyczne
  • czw., 2019-09-26 17:00