Igraszki fotonów, czyli cudowny świat barw współczesnej telewizji

Numer: 
321

Dlaczego ekrany telewizorów dają tak żywe obrazy o niesamowitej kolorystyce i fantastycznej rozdzielczości? Co to jest matryca OLED? Jak działają OLED-y – czyli organiczne diody świecące? Jak powstaje barwa piksela - podstawowego elementu wyświetlacza OLED-owego? Co jest emiterem światła w pikselu i jak możemy kontrolować jego barwę? Jak struktura materiałów i cząsteczek decyduje o barwie i natężeniu emitowanego światła. Jak „projektuje się” takie cząsteczki?

Odpowiadając na te pytania, zapoznamy się z fluorescencją i fosforescencją (czyli świeceniem) cząsteczek organicznych. Zobaczymy, jak wzbudza się cząsteczki aby świeciły,  i jakie procesy zachodzą w trakcie  emisji światła. Poznamy ciekawe zjawiska zachodzące we wzbudzonych cząsteczkach, takie jak transport ładunku, masy i energii. Dowiemy się, jak struktura cząsteczek wpływa na te zjawiska. I przekonamy się, jak fascynujący i niezwykły jest świat świecących molekuł.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 28 Września, 2019 - 13:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Jak to możliwe, że ekrany współczesnych telewizorów dają tak żywe obrazy o niesamowitej kolorystyce i fantastycznej rozdzielczości? Jak w ogóle powstaje światło emitowane przez ekrany telewizyjne?
Organizator: 
dr hab.
Jerzy
Karpiuk
Miejsce spotkania: 
Al. Lotników 32/46
02-668 Warszawa
Duża aula, dostępny parking (niestrzeżony)