Świat niskich temperatur - doświadczenia z ciekłym azotem

Numer: 
131

Pokazy z ciekłym azotem pozwalają przybliżyć tajemnice świata niskich temperatur. W warunkach normalnych czysty azot wrze w temperaturze - 196 oC (77 K). Skroplenie azotu zostało dokonane po raz pierwszy w kwietniu 1883 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przez Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego.

Doświadczenia z ciekłym azotem wyglądają bardzo spektakularnie. Balon z powietrza zanurzony w ciekłym azocie zaczyna drastycznie się kurczyć ze względu na spadek ruchu cząsteczek w jego wnętrzu. Róża czy gumowa rurka schłodzona w ciekłym azocie zmienia swoje właściwości fizyczne. Piłka pingpongowa z małym otworem umieszczona w ciekłym azocie wiruje z bardzo dużą prędkością. Możemy też obserwować zjawisko lewitacji magnesu zamieszczonego nad nadprzewodnikiem wysokotemperaturowym, który jest chłodzony w ciekłym azocie.

To są tyko przykładowe doświadczenia, jakie można wykonać z ciekłym azotem. Aby je zobaczyć na własne oczy, zapraszamy na pokazy.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Temat przewodni: 
Forma: 
Termin: 
środa, 25 Września, 2019 - 18:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Ciekły azot to jedna z najchłodniejszych substancji na Ziemi - wrze w temperaturze minus 196 stopni. Takie właściwości sprawiają, że ma wielką moc w działaniu na otaczający nas świat.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 16 IX pod adresem: promocja@uksw.edu.pl
dr
Paweł
Pęczkowski
dr
Serhiy
Kobyakov
dr hab.
Iaroslav
Shopa
Miejsce spotkania: 
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa
budynek 24