Rękopisy na wyciągnięcie ręki
Biblioteka Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk posiada bogatą, unikatową kolekcję rękopisów cenionych pisarzy oraz ludzi nauki i kultury. Obok wersji rękopiśmiennych ich dzieł w naszych zbiorach znajduje się bardzo interesująca korespondencja. Część tej kolekcji została zgromadzona przez znanego warszawskiego bibliofila Jana Michalskiego, inne biblioteka zakupiła lub otrzymała w darze.
Celem wystawy jest pokazanie najcenniejszych obiektów zeskanowanych w ramach projektu „Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych” (OZwRCIN). W gablotach będzie można obejrzeć oryginalne dokumenty, a na wydrukowanych planszach ich reprodukcje.
Trzyletni projekt OZwRCIN jest finansowany z funduszy europejskich. Biblioteka IBL PAN realizuje go razem z piętnastoma innymi instytutami naukowymi, które reprezentują niemal wszystkie dziedziny wiedzy. Wspólnie tworzymy konsorcjum. Treści oraz dane udostępnione w repozytorium to materiały dawne jak również współczesne o wyjątkowym znaczeniu dla nauki i kultury. Dokumentują dotychczasowe kierunki rozwoju dyscyplin, którymi zajmują się partnerzy. Wykorzystuje się je w aktualnie prowadzonych badaniach. W bibliotece cyfrowej poza rękopisami użytkownik znajdzie m.in. starodruki, prace naukowe i popularnonaukowe (zgromadzone w czasopismach, seriach, książkach, materiałach archiwalnych), dokumentację badań, a także mikrofilmy, fotografie, dokumenty dźwiękowe, mapy, kartoteki. W ramach projektu zostanie zdigitalizowanych 145 992 obiektów.