Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Numer: 
880

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd państwo bierze pieniądze na budowę dróg, szkół czy szpitali? A co z finansowaniem nauki czy kultury? W praktyce często inwestycje te są finansowane właśnie długiem publicznym, który może okazać się zarówno przyjacielem - jak i wrogiem gospodarki.

Na wykładzie "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" zagłębimy się w ten fascynujący temat. Zacznijmy od wyjaśnienia tego czym jest dług publiczny oraz dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów.

W kolejnym kroku omówimy zarówno zalety (takie jak możliwość inwestowania w infrastrukturę czy edukację) jak i wady (w tym ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia) długu publicznego. W szczególności zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: kiedy dług staje się niebezpieczny?

Zapraszam do udziału w wykładzie, który można potraktować jako wprowadzenie do złożonego świata finansów publicznych i ekonomii.

Termin: 
poniedziałek, 25 Września, 2023 - 10:00
wtorek, 26 Września, 2023 - 11:00
środa, 27 Września, 2023 - 12:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego kraje pożyczają pieniądze? Na zajęciach odkryjemy tajniki zadłużenia państw.
dr
Paweł
Węgrzyn
Miejsce spotkania: 
al. Niepodległości 162
05-400 Warszawa
Stacjonarne

Komentarze

Uprzejmie proszę o wpisanie mojej klasy na powyższy wykład, w dniu 27.09, o godz. 12. Dziękuję

©2022 Festiwal Nauki