Jak odkryć tajemnice inżynierii materiałowej w mikroskopii i druku 3D?

Numer: 
720

Kim obecnie jest inżynier i jaką rolę w z życiu codziennym pełni inżynieria materiałowa? Czy w obecnych czasach techniki inżynierii materiałowej mogą być wykorzystywane do obserwacji otaczającego Nas świata?

Jedną z nowoczesnych technik wykorzystywanych przez inżynierów materiałowych jest druk przestrzenny, tzw. druk 3D. Druk 3D jest nową, „szybszą” formą wytworzenia elementów. Wszechobecny już druk przestrzenny może być alternatywą dla tradycyjnych, czasochłonnych metod wytwarzania. Z wykorzystaniem drukarek 3D możliwe jest wykonanie gotowych elementów według własnego pomysłu. Wydrukować można różnego rodzaju akcesoria kuchenne takie jak np. wieszaki, a także zakładki do książki wykonane według własnego projektu. W trakcie pokazu uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z  możliwościami drukowania funkcjonalnych przedmiotów wykorzystywanych w życiu codziennym.

Rolą inżyniera nie tylko jest konstruowanie i poszukiwanie nowoczesnych metod wytwarzania ale także obserwacja. Czy mikroskopy wykorzystywane są tylko do badań próbek metalicznych? Uczestnicy wydarzenia zapoznają się z tajnikami mikroskopii oraz jej wykorzystaniem w życiu codziennym. Podczas pokazu uczestnicy lekcji poznają odpowiedz na pytania co łączy codzienność z inżynierią materiałową i czy mikroskopy wykorzystywane są tylko do badań próbek metalicznych? Czy z mikroskopem można również odkryć mikro tajemnice przedmiotów wykorzystywanych codziennie, które są nieosiągalne dla oka ludzkiego? Podczas pokazu uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wygląda powiększony włos, obrazek z gazety czy owad.

 

Termin: 
wtorek, 26 Września, 2023 - 10:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Podczas lekcji festiwalowej uczestnicy zapoznają się z tajnikami mikroskopii i dowiedzą się co łączy codzienność z inżynierią materiałową? Zostaną również przedstawione nowoczesne techniki druku 3D.
Organizator: 
Wydział Nowych Technologii i Chemii
dr inż.
Marcin
Zachman
mgr inż.
Magdalena
Łazińska
dr inż.
Adrian
Łukasiewicz
Miejsce spotkania: 
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-908 Warszawa
Budynek nr 34
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki