O kampinoskich lasach

Numer: 
714

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.

Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin.

Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez obszar ochrony ścisłej Zaborów Leśny i skraj obszaru ochrony ścisłej Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia: czym jest las?- próba odpowiedzi na pytanie, rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów, typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej, działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa, znaczenie obszarów ochrony ścisłej, zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów), łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa), piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy, rola lasów w gospodarce i życiu człowieka, pozaprodukcyjne funkcje lasu.

Termin: 
wtorek, 27 Września, 2022 - 09:00
środa, 28 Września, 2022 - 09:00
czwartek, 29 Września, 2022 - 09:00
piątek, 30 Września, 2022 - 09:00
Czas trwania: 
240 minut
Opis skrócony: 
Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z ciekawszych obszarów wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.
Dodatkowe informacje: 
Dojazd autobusem linii 210 ze stacji Metro Młociny do pętli autobusowej w Truskawiu - przystanek Skibińskiego 01. Dojście 500 m do polany rekreacyjnej Truskaw. Uczestnicy zajęć powinni mieć zakryte obuwie i odzież dostosowaną do warunków atmosferycznych.
Organizator: 
mgr
Maciej
Szajowski
inż.
Katarzyna
Fidler
Miejsce spotkania: 
przystanek autobusowy
05-080 Sieraków
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki