Otrzymywanie olejku eterycznego z goździków w procesie destylacji z parą wodną

Numer: 
682

Olejki eteryczne są mieszaniną lotnych z parą wodną związków naturalnych występujących w wielu surowcach roślinnych. W skład olejku może wchodzić kilkanaście lub więcej związków, przy czym jeden składnik jest zazwyczaj dominujący. Lotność z parą wodną składników olejków eterycznych jest tą ich cechą, którą wykorzystuje się do wyodrębnienia olejków ze źródeł naturalnych oraz do oznaczania ich zawartości w surowcu roślinnym.

Popularne goździki  to wysuszone, nierozwinięte pączki kwiatowe drzewa goździkowego Eugenia caryophyllata. Są one jedną z najstarszych przypraw w historii ludzkości. Olejek goździkowy wykazuje działanie znieczulające, jest więc od dawna wykorzystywany w stomatologii w postaci pasty z tlenkiem cynku. Olejek ten, a właściwie jego główny składnik – eugenol, może jednak wykazywać działanie silnie drażniące i powodować uczulenia przy stosowaniu w dużych stężeniach.

Celem zajęć jest otrzymanie olejku eterycznego z handlowo dostępnych goździków. Ćwiczenie poprzedza pokaz asystenta. W trakcie ćwiczenia uczniowie samodzielnie wykonują wszystkie etapy procesu, od przygotowania miazgi goździkowej przez montaż aparatury do destylacji i finalnej ekstrakcji.

 

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 22 Września, 2021 - 10:00
Czas trwania: 
300 minut
Opis skrócony: 
Czy można zatrzymać zapach Świąt w butelce? Z nami przekonasz się, że TAK!
Dodatkowe informacje: 
Po zapisach na adres nauczyciela przesłany zostanie skrypt do zajęć, tak aby uczniowie mogli zapoznać się z nim wcześniej. Do uczestnictwa w zajęciach potrzebna jest zgoda opiekuna - formularz do pobrania: http://www.chem.uw.edu.pl/popularyzacja/festiwal-nauki-2/ Na zajęciach wymagany jest fartuch oraz okulary BHP (zapewniane przez organizatora).
Organizator: 
dr hab.
Anna
Piątek
mgr
Maciej
Zakrzewski
mgr
Barbara
Zakrzewska
mgr
Marta
Zaleskaya
mgr
Damian
Jagleniec
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 1
02-093 Warszawa
Stacjonarne