Bądź dziadkiem/babcią nie dziadersem! Witamy na świecie wnuki!

Numer: 
295

Spotkanie składa się z trzech części.

1. Jak dziś wygląda poród?   Opowiemy o tym, jak zmieniła się opieka okołoporodowa w porównaniu z tą sprzed kilkudziesięciu lat oraz o tym czego młodzi rodzice mogą dziś spodziewać się na sali porodowej. Zwrócimy szczególną uwagę na kwestie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz pozycji porodowych innych niż horyzontalna („na plecach”).

2. Jak opiekować się maluchem i jego mamą?   Przyszłych dziadków zapoznamy z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji noworodków. Skupimy się na pielęgnacji kikuta pępowiny oraz skóry dziecka, omówimy zasady zapobiegania zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej, poruszymy także kwestię szczepień ochronnych dzieci. Zajmiemy się także opieką nad młodą mamą w połogu. Pomożemy zrozumieć zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po porodzie i związane z nimi wahania nastroju. Opowiemy o depresji poporodowej – na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie ewentualnie szukać pomocy. Doradzimy też, jak wspierać mamy karmiące piersią.

3. Jak rozmawiać z młodymi rodzicami, żeby chcieli słuchać?   W tej części spotkania zapoznamy i poćwiczymy z uczestnikami skuteczne sposoby komunikacji z młodymi rodzicami. W jaki sposób proponować chęć pomocy ze strony dziadków, aby młodzi rodzice chcieli z niej skorzystać.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
sobota, 16 Września, 2023 - 10:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Jak dziś wygląda poród i jakie są trendy w opiece okołoporodowej? Jak opiekować się maluchem i jego mamą? Jak rozmawiać z młodymi rodzicami, żeby chcieli słuchać?
Współorganizator: 
Studenckie Naukowe Koło Etyki przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej
dr
Barbara
Mazurkiewicz
Miejsce spotkania: 
ul. Litewska 14/16
00-575 Warszawa
Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydział Nauk o Zdrowiu WUM Sala nr 115 i 116

©2022 Festiwal Nauki