Enzymy jako miejsca działania leków

Numer: 
281

Enzymy to biologiczne katalizatory, cząsteczki, które przyspieszają przebieg reakcji metabolicznych. Działają w każdym żywym organizmie, a bez ich aktywności nie jest możliwe życie. I chociaż utrata aktywności enzymów jest przyczyną wielu chorób u ludzi, to istnieją także liczne leki, których efekt terapeutyczny wynika z hamowania aktywności specyficznych enzymów. Wykład przybliży zagadnienia związane z enzymami jako celem działania leków. Zostanie omówione pojęcie enzymu, rola fizjologiczna enzymów oraz konsekwencje utraty ich aktywności dla żywych organizmów. Słuchacze będą także mogli poznać przykłady leków, których celem działania są enzymy.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
niedziela, 17 Września, 2023 - 15:00
Czas trwania: 
75 minut
Opis skrócony: 
Enzymy są celem działania licznych leków stosowanych przez człowieka. Wykład o tym czym są i jak działają enzymy oraz jakie konsekwencje wiążą się z utratą ich aktywności.
dr hab.
Jakub
Drożak
Miejsce spotkania: 
ul. Miecznikowa 1
02-096 Warszawa

Komentarze

Wysłane przez gosiawaw_5416 w czw., 2023-09-28 20:24
Bardzo ciekawy wykład. Pozwolił mi dowiedzieć się / poznać ,że enzymy odgrywają ważną rolę w działaniu niektórych leków. Na przykład dowiedziałam się m.in. ,ze bardzo popularne leki przeciwzapalne jak ibuprom i pyralgina to inhibitory enzymów - działają poprzez hamowanie cyklooksygenaz.

©2022 Festiwal Nauki