Jak Covid zmienił świat?

Numer: 
2

Coś, co objawiło się w połowie listopada 2019 r. się na targu w Wuhan, dotarło po około trzech miesiącach do Zielonej Góry, gdzie 6 marca 2020 r. stwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenia COVID-19. Przez kolejne dwa lata nasze codzienne rozmowy zostały zdominowane przez słowa w rodzaju: pandemia, lock-down, kwarantanna, samoizolacja, testy antycovidowe, szczepionki,  tarcze antykryzysowe itd., itp. Zmienił się więc język, ale zmiany, które przyniósł ze sobą wirus dotknęły każdej i każdego z nas.

Jednocześnie jednak pandemia nie unieważniła wcześniej diagnozowanych wyzwań: kryzysu klimatycznego, przyspieszonej utraty bioróżnorodności, wyczerpywania zasobów naturalnych, konsekwencji przemian technologicznych. Czy w takim razie covid miał wpływ na poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań odpowiadających na te wyzwania? Co z dekarbonizacją gospodarki i zieloną transformacją? Czy przyspieszona cyfryzacja wymuszona pracą i nauką na odległość zwiększy społeczną gotowość na automatyzację kolejnych segmentów życia i rozwój systemów opartych na sztucznej inteligencji? Czy jesteśmy gotowi na rewolucję technologiczną czy raczej będziemy się jej przeciwstawiać?  Na te i inne pytania odpowiedzą w debacie „Jak Covid zmienił świat?” nasi prelegenci.

Typ spotkania: 
Termin: 
sobota, 17 Września, 2022 - 17:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Rosnąca liczba zakażeń na świecie pokazuje,że nie pożegnaliśmy wirusa na dobre. Pandemia nie unieważniła żadnego z wcześniejszych ogólnoświatowych wyzwań. Czy wykorzystaliśmy czas na niezbędne zmiany?
Organizator: 
prof.
Aleksandra
Przegalińska-Skierkowska
dr hab.
Wojciech
Kulesza
Marcin
Popkiewicz
red.
Edwin
Bendyk (prowadzenie)
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 5
02-093 Warszawa
sala 0.3 i 0.3a, Wydział Fizyki UW, streaming
Online

©2022 Festiwal Nauki