Kampinoskie wydmy - dlaczego takie cenne

Numer: 
303

Teren Kampinoskiego Parku Narodowego charakteryzuje się ułożonymi równoleżnikowo i leżącymi naprzemiennie dwoma pasami wydmowymi i dwoma pasami bagiennymi.
Kampinoskie wydmy to unikatowy kompleks wydm śródlądowych, jeden z największych i najlepiej zachowanych w Europie. Na wydmach tych można znaleźć nieduże, ale cenne płaty siedlisk przyrodniczych chronionych w ramach programu Natura 2000 z wieloma rzadkimi gatunkami roślin, porostów i zwierząt.
Postaramy się przybliżyć uczestnikom wycieczki historię powstania wydm, a także zagrożenia z którymi się spotykają oraz działania Kampinoskiego Parku Narodowego zmierzające do ich zachowania.

Czas trwania ok. 3 godz.

Trasa wycieczki ma kształt pętli dł. ok. 6,5 km.

Przebieg trasy: Parking przy Dąbrowie Leśnej– szlak niebieski – Uroczysko Łuże – szlak żółty – Nadłuże (Kamień Ułanów Jazłowieckich) – czarna ścieżka spacerowa przez Łużową Górę – Parking przy Dąbrowie Leśnej.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
sobota, 23 Września, 2023 - 10:00
Czas trwania: 
180 minut
Opis skrócony: 
W Kampinoskim Parku Narodowym znajduje się unikatowy w skali Europy kompleks wydm śródlądowych. Opowiemy o ich historii oraz aktualnych działaniach mających na celu ich ochronę i zachowanie.
Organizator: 
dr inż.
Karol
Kram
Miejsce spotkania: 
Parking Dąbrowa Leśna - ok 500 m od przystanku „Łomianki Kampinoska”. Dojazd: transport własny z Warszawy ulicą Trenów (2 km od Cmentarza Północnego). komunikacja miejska z Warszawy: autobusy 110 (Metro Marymont – CH Łomianki) lub 250 (Metro Młociny – Dąbrowa Zachodnia).

©2022 Festiwal Nauki