Na czym polega poparcie dla demokracji i skąd się ono bierze?

Numer: 
124

Poparciem dla demokracji warto się zainteresować, ponieważ – wypadałoby przypuszczać – stanowi podstawowy psychospołeczny czynnik decydujący o powodzeniu samej demokracji. Trzeba jednak wiedzieć, że poparcie dla demokracji bywa rozumiane – i w konsekwencji badane– na wiele, nie zawsze powiązanych ze sobą, sposobów. Dlatego warto spróbować wniknąć w jego naturę.

W wykładzie, oprócz przeglądu rozmaitych podejść do interesującej nas problematyki, przedstawimy empirycznie zweryfikowaną koncepcję globalnego poparcia dla demokracji. Empiryczną podstawą naszych konkluzji będą wyniki podłużnych badań zrealizowanych na reprezentatywnej 2000-osobowej próbie dorosłych Polaków.

Wyniki analiz przekonują, że poparcie dla demokracji, jak można by się spodziewać, zależy m.in. od wykształcenia, wiedzy politycznej, realizmu, zaangażowania obywatelskiego, i in.

A co poparciu dla demokracji i w konsekwencji samej demokracji szkodzi? Przede wszystkim autorytaryzm, ale też konwencjonalna religijność i uprzedzenia (np. etniczne).

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 20 Września, 2022 - 17:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Poparcie dla demokracji to centralny obszar psychologii politycznej. Poruszymy wątki autorytaryzmu, religijności, uprzedzeń, ale też porozmawiamy o roli wyrafinowania politycznego i wykształcenia.
Organizator: 
prof. dr hab.
Krzysztof
Korzeniowski
Miejsce spotkania: 
ul. Jaracza 1
00-378 Warszawa
sala 1
Nagranie

Komentarze

Katarzyna Kiszowara
Kasia

©2022 Festiwal Nauki