Nowy kwantowy świat

Numer: 
7

Żyjemy w świecie, który na najgłębszym poziomie rządzony jest przez prawa mechaniki kwantowej. Nie widzimy tego, bo w makroskopowej (naszej codziennej, ludzkiej) skali zjawiska kwantowe są ukryte Do codziennego funkcjonowania wystarcza nam mechanika klasyczna, termodynamika, elektrodynamika jakich uczymy się w szkole. Do niedawna jedynym praktycznym urządzeniem, opartym na efektcie kwantowym (emisja wymuszona) był laser. Choć mechanika kwantowa została odkryta ok. sto lat temu, większość ludzi niewiele o niej wie. Jest tak między innymi dlatego, że jest to trudna (na studiach fizycznych pojawia się dopiero na III roku), matematyczna teoria, pozwalająca jednak wyciągać praktyczne wnioski i przewidywania. Dzisiejsza technologia umożliwia manipulowanie pojedynczymi atomami czy fotonami, światem rządzonym przez efekty kwantowe. Te możliwości znajdują praktyczne zastosowania, przede wszystkim w dziedzinie informatyki, telekomunikacji, kryptografii. Czy chcemy, czy nie, zaczynamy żyć w nowym kwantowym świecie. Warto o nim wiedzieć więcej.
W debacie omówione będą efekty mające najwięszy potencjał praktycznych zastosowań, na przykład “stany splątane cząstek” (odległe czątki w pewnych warunkach wiedzą wszystko o sobie i zachowują sie tak, jakby były w kontakcie). Przedstawione będą realizowane już kwantowe techniki służące do bezpiecznej komunikacji satelitarnej, a także techniki stosowane już w kwantowej kryptografii. 

Nie musisz być fizykiem po III roku studiów, by poznać podstawowe informacje o technikach kwantowych, mających już dziś zastosowanie w praktyce. Wystarczy przyjść na festiwalowa debatę.

Prowadzenie: dr Stanisław Bajtlik, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, PAN, Warszawa
Dyskutanci:
Prof. Magdalena Stobińska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Prof. Arkadiusz Orłowski, Instytut Informatyki Technicznej, Katedra Sztucznej Inteligencji, SGGW, Warszawa
Prof. Piotr Kolenderski, Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

Typ spotkania: 
Termin: 
piątek, 29 Września, 2023 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Zjawiska kwantowe są używane w praktyce. Przesyłanie informacji, kryptografia. Czy chcemy, czy nie, wkraczamy w nowy kwantowy świat. Przyjdź na festiwalową debatę i dowiedz się o nim więcej.
Dodatkowe informacje: 
Podczas debaty odbędzie się wręczenie Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową ostatnich 12 miesięcy
Organizator: 
prof.
Magdalena
Stobińska
prof.
Arkadiusz
Orłowski
mgr inż.
Tadeusz
Kocman
dr
Stanisław
Bajtlik (prowadzenie)
Miejsce spotkania: 
ul. Miecznikowa 1
02-096 Warszawa
Wydział Biologii UW, sala 9 B
Online

Komentarze

Wysłane przez sparuszewski_5544 w sob., 2023-09-23 10:38
Ok

©2022 Festiwal Nauki