Poradnik małego łowcy skarbów

Numer: 
22

Warsztaty proponowane przez PAN Muzeum Ziemi w Warszawie przeznaczone są dla uczniów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z właściwościami, sposobami poszukiwania oraz najważniejszymi, prostymi technikami rozpoznawania minerałów. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu geografii.

Zajęcia składają się z trzech części. Pierwsza z nich to wykład, podczas którego omówione zostaną podstawowe zagadnienia związane z mineralogią, takie jak właściwości minerałów (barwa, twardość, pokrój, łupliwość itp.), występowanie, zastosowanie i sposoby ich rozpoznawania. Podczas drugiej części uczniowie będą samodzielnie rozpoznawać minerały. Każdy z uczestników dostanie do identyfikacji zestaw okazów i na podstawie wskazówek uzyskanych podczas wykładu będzie mógł przeprowadzić proste testy właściwości, które doprowadzą do poznania nazwy badanego minerału. Trzecia część polegać będzie na poszukiwaniu skarbów. W zależności od pogody możliwe będzie albo płukanie złota w ogrodzie przed Muzeum Ziemi, albo poszukiwanie minerałów w pojemnikach z piaskiem. Wypłukiwanie drobinek kruszcu odbywać się będzie starą, traperską metodą, czyli poprzez przemywanie piasku przy użyciu specjalnej miski. Natomiast poszukiwanie minerałów w piaskownicach polegało będzie na przesiewaniu piasku przez sitka. Każdy znaleziony okaz uczestnik będzie mógł zabrać do domu.

Termin: 
wtorek, 21 Września, 2021 - 15:00
środa, 22 Września, 2021 - 15:00
czwartek, 23 Września, 2021 - 15:00
piątek, 24 Września, 2021 - 15:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Warsztaty proponowane przez PAN Muzeum Ziemi w Warszawie przeznaczone są dla uczniów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z właściwościami, sposobami p
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 13 IX: rmackowska@mz.pan.pl
dr
Roksana
Maćkowska
mgr
Krzysztof
Maliszewski
mgr
Adam
Pieliński
Miejsce spotkania: 
Al. Na Skarpie 27
00-488 Warszawa