Proces starzenia i możliwość jego odwrócenia ze szczególnym uwzględnieniem starzenia się mózgu

Numer: 
104

Maksymalna długość życia człowieka to ok 120 lat. Inne ssaki są niezwykle zróżnicowane pod tym względem. Np. mysz żyje maksymalnie ok 3 lat, pies nie dłużej niż kilkanaście, słoń 80. A to jest nic w porównaniu do długości życia niektórych stworzeń morskich jak wieloryby, które żyją 200 lat, gąbki szkliste żyjące nawet 15 000 lat. Są wreszcie zwierzęta potencjalnie nieśmiertelne. Możemy na postawie tego wnioskować, że długość życia, a więc również starzenie jest zaprogramowanym i ściśle regulowanym procesem biologicznym. Rodzi się więc pytanie w jaki sposób długość życia organizmu może zostać zaprogramowana. Czy to znaczy, że proces starzenia też podlega regulacji? Jeżeli tak to czy możemy wpływać na ten proces, żeby go zahamować lub odwrócić? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w trakcie spotkania.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 20 Września, 2022 - 17:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
W jaki sposób długość życia organizmu może zostać zaprogramowana. Czy proces starzenia podlega regulacji? Jeżeli tak to czy możemy go zahamować lub odwrócić?
Dodatkowe informacje: 
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany formy spotkania na spotkanie online, jeśli sytuacja epidemiologiczna związana z Covid-19 ulegnie pogorszeniu. Ewentualnie uczestnicy będą mieli obowiązek założenia maseczek ochronnych.
dr
Adam
Krzystyniak
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 3
02-093 Warszawa
Wejście do sali CN przez boczne drzwi Instytutu (naprzeciwko głównej bramy Instytutu).

©2022 Festiwal Nauki