Spacer z nietoperzami

Numer: 
175

Czy w mieście z jego hałasem, nocnym oświetleniem i ruchem drogowym jest miejsce dla nietoperzy? Czy stworzenia, których strategia łowiecka polega na nasłuchiwaniu echa własnych dźwięków mogą w wielkomiejskich warunkach znaleźć wystarczająco spokojne i wystarczająco zasobne żerowiska? Postaramy się o tym przy odrobinie szczęścia przekonać podczas wieczornej wycieczki, wyposażeni w chytre elektroniczne urządzenia, które pozwalają usłyszeć to, co normalnie dla ludzkich uszu niesłyszalne (i zapewne zwrócimy prowadzącym spotkanie uwagę, że nie dla wszystkich ludzkich uszu tak do końca niesłyszalne...) oraz zobaczyć to, co dla naszych oczu niewidoczne. Spróbujemy odróżniać niektóre gatunki nietoperzy na podstawie wydawanych przez nie dźwięków i zauważymy, że w wielu wypadkach ważną rolę odgrywa również to, gdzie tego czy owego nietoperza spotkaliśmy, jaka była pora dnia i co on wtedy robił. Dowiemy się przy okazji nieco o tym, jakie techniki i metody mają obecnie do dyspozycji badacze latających ssaków oraz o tym, czego jeszcze ciągle - pomimo dynamicznego rozwoju warsztatu naukowego w ostatnich czasach - nie wiemy o zamieszkujących nasz kraj nietoperzach.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
piątek, 22 Września, 2023 - 18:30
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Czy w mieście z jego hałasem i nocnym oświetleniem jest miejsce dla nietoperzy? Postaramy się o tym przekonać wyposażeni w urządzenia, które pozwalają usłyszeć to, co dla naszych uszu niesłyszalne.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 11 IX pod adresem: maciek_fuszara@poczta.onet.pl. Prosimy ubrać się odpowiednio do panującej temperatury i pogody, i zabrać ze sobą latarki. Jeśli ktoś uważa komary za dokuczliwe, to wskazane jest zabezpieczenie się przed nimi.
dr
Maciej
Fuszara
dr inż.
Krzysztof
Janus
Miejsce spotkania: 

Komentarze

Wysłane przez Izumi2009_5375 w pt., 2023-09-15 21:23
.
Wysłane przez emilia.fogler_5376 w pt., 2023-09-15 21:26
.
Wysłane przez orlinskipawel6_5574 w ndz., 2023-09-24 19:29
Prowadzący umiejętnie dzielili się swoją pasją naukową. Było ciekawie.

©2022 Festiwal Nauki