Zastosowanie metod uczenia maszynowego w tomografii PET

Numer: 
222

Metody sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego (ang. machine learning ML) pojawiają się w bardzo wielu dziedzinach życia. Stykamy się z nimi każdego dnia poczynając od algorytmów stosowanych w  popularnych sieciach społecznościowych przez obsługiwanych głosowo asystentów na samochodach autonomicznych kończąc. Nie jest  zaskakującym, że metody te są używane w wielu innych dziedzinach, w których istotne jest rozwiązywanie złożonych problemów np. w  zastosowaniach medycznych oraz badaniach naukowych.


Metody uczenia maszynowego stosujemy w badaniach prowadzonych w  projekcie Jagiellonian PET. Naszym celem jest opracowanie  nowatorskiego skanera pozytonowej tomografii emisyjnej PET, który  pozwala na jednoczesne obrazowanie całego ciała pacjenta będąc tańszym  w produkcji od obecnych rozwiązań konwencjonalnych. Tomograf taki  pozwoli na bardziej precyzyjne diagnozowanie nowotworów między innymi  przez wykorzystanie nowych technik obrazowania. Algorytmy uczenie maszynowego mogą znaleźć zastosowanie  na różnych  etapach przetwarzania danych zebranych skanerem takich jak wstępna  analizy sygnałów, rozwiązywania problemu zakłóceń  czy wyszukiwania  anomalii w obrazach tomograficznych.


W trakcie prezentacji opowiemy o zasadach działania wybranych algorytmów ML korzystając z interaktywnych przykładów. Krótko omówimy  w jakich dziedzinach są one powszechnie stosowane. Następnie  przybliżymy ideę tomografii PET. W trzeciej części prezentacji   przedstawimy jak metody uczenia maszynowego mogą wspomagać rozwój nowych technik obrazowania. Przedyskutujemy przykładowe problemy napotykane w obrazowaniu PET oraz  pokażemy jaki zysk można osiągnąć stosując uczenie maszynowe, kontrastując je z podejściem klasycznym.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 25 Września, 2021 - 10:00
Czas trwania: 
30 minut
Opis skrócony: 
W trakcie prezentacji omówimy zastosowanie metod uczenia maszynowego do rozwoju technik obrazowania medycznego na przykładzie projektu nowatorskiego skanera medycznego J-PET.
dr
Wojciech
Krzemień
dr
Konrad
Klimaszewski
Miejsce spotkania: 
Nagranie