Zielona energia z węgla, czyli o super własnościach superkondensatorów

Numer: 
178

Kondensatory, jako proste elementy wieluu układów elektronicznych są znane większości z nas. Niewiele osób jednak wie, że z biegiem rozwoju nauki, układy te nabrały szereg specyficznych cech, czego rezultatem jest wydzielenie odrębnej grupy urządzeń magazynujących energię elektryczną zwanych superkondensatorami. Z powodu rosnącego zanieczyszczenia środowiska i niekorzystnych zmian klimatycznych, zamiast korzystać z kopalnych źródeł energii (węgla, ropy, gazu), powinniśmy znacznie szerzej rozważać zrównoważone technologie alternatywne (energię słońca, wiatru, czy wody). Będziemy do tego celu potrzebować jednak efektywnych jej magazynów. Warunki pogodowe są bowiem zmienne, a nie każdy ma przywilej mieszkać na przykład w rejonie o wysokim nasłonecznieniu. Niezwykle użytecznym magazynem energii mogą stać się właśnie superkondensatory zbudowane ze specyficznych materiałów węglowych, tj. takich których jeden gram suchej masy zajmuje powierzchnię równą nawet połowie boiska piłkarskiego. Nie trudno sobie wyobrazić, ile ładunku elektrycznego możemy zatem zgromadzić w takim urządzeniu. Są to ogromne ilości dostępne natychmiastowo, co oznacza że możemy naładować superkondensator w przeciągu kilku sekund, a nie kilku godzin jak klasyczną baterię, czy akumulator. I o tym będą nasze warsztaty. Zapoznamy się na nich z budową i zasadą działania superkondensatorów, ich realnymi zastosowaniami, zaletami i ograniczeniami.  Zbudujemy również kilka prawdziwych, w pełni sprawnych urządzeń, które wykorzystamy jako źródło zasilania małych urządzeń elektronicznych (zabawki, zegarka, itp.). Pokażemy zatem, że energia pozyskana z węgla może być jak najbardziej ekologiczna.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
poniedziałek, 18 Września, 2023 - 15:00
wtorek, 19 Września, 2023 - 15:00
środa, 20 Września, 2023 - 15:00
czwartek, 21 Września, 2023 - 15:00
piątek, 22 Września, 2023 - 15:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Czy można być eko używając energii pozyskanej z węgla? O tym dowiemy się konstruując i testując węglowy superkondensator.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 11 IX pod adresem: mskunik@chem.uw.edu.pl Uczestnicy w wieku poniżej 18 lat bez towarzystwa opiekunów muszą mieć pisemną zgodę. Formularz znajduje się na stronie https://www.chem.uw.edu.pl/popularyzacja/festiwal-nauki/
dr
Magdalena
Skunik-Nuckowska
mgr
Aleksandra A.
Mroziewicz
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 1
02-093 Warszawa
Spotkanie w holu Wydziału, 10 minut przed rozpoczęciem zajęć. Zajęcia odbywają się w sali 360.

©2022 Festiwal Nauki