„Ogród mój botaniczny” – akwarele Diany Długosz-Jasińskiej

Numer: 
339

Aby roślina wzrastała, potrzebne są jej silne korzenie – w muzeum, metaforycznie, tymi korzeniami są zbiory oraz codzienna nad nimi opieka. Diana Długosz-Jasińska zajmuje się konserwacją obiektów na podłożu papierowym i sprawuje pieczę nad najcenniejszymi zabytkami w Muzeum Chopina. Jej umiejętności i doświadczenia łączą się w pasji, jaką jest malowanie akwarel. Szlachetna technika, która nie daje szansy na poprawki, wymaga również olbrzymiej precyzji i skupienia. Prace o tematyce roślinnej, inspirowane między innymi historycznymi wizerunkami kwiatów Heleny Drzewieckiej z lat 1815-1820, twórczością Pierre’a Josepha Redoute’a oraz florą żelazowowolskiego Parku, ułożą się na wystawie w nowy Ogród. Sam Chopin wielokrotnie znajdował wytchnienie w otoczeniu natury, a w czasach warszawskich spędzał czas w „Botanice”, ogrodzie położonym na tyłach Uniwersytetu, o którym w jednym z listów napisał „mój”. Ten zaimek jest więc słowem-kluczem i zaproszeniem do oglądania ekspozycji z różnych perspektyw: Diany Długosz-Jasińskiej, Fryderyka Chopina i swojej własnej.

 Wystawa realizowana jest w ramach dedykowanej temu miejscu koncepcji Szklarni Sztuki – połączenia przestrzeni wystawienniczej i kreatywnej ze strefą odpoczynku, gdzie możliwe jest wyjątkowe doświadczanie czasowych ekspozycji w świetle dziennym, z widokiem na przestrzeń Parku. Program kuratorski zakłada realizację projektów inspirowanych specyfiką miejsca, będących w twórczej relacji wobec dziedzictwa Chopinowskiego, oraz pobudzających odbiorców do indywidualnych działań artystycznych.

Termin: 
czwartek, 1 Września, 2022 - 10:00 do niedziela, 30 Października, 2022 - 18:00
Opis skrócony: 
Na wystawę składa się ponad trzydzieści prac o tematyce botanicznej autorstwa Diany Długosz-Jasińskiej – konserwatorki papieru, sprawującej opiekę nad najcenniejszymi zabytkami w Muzeum Chopina.
Dodatkowe informacje: 
Wystawa od początku września dostępna codziennie w godz. 10-18 (wejście najpóźniej o godz. 17.30)
Organizator: 
Organizator: 
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Oddział Muzem
mgr
Marta
Tabakiernik
mgr
Łukasz
Kaczmarowski
Miejsce wystawy: 
Żelazowa Wola 15
96-503 Sochaczew
Sala wystaw czasowych

©2022 Festiwal Nauki