„Spotkanie autorskie” Mirona Białoszewskiego

Numer: 
345

Wystawa da unikalną możliwość udziału w spotkaniu autorskim Mirona Białoszewskiego, twórcy nieżyjącego od 39 lat.  Stanie się to możliwe dzięki obszernej dokumentacji spotkania autorskiego Białoszewskiego w Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie 8 IV 1976 r. Transkrypt tego spotkania w opracowaniu Piotra Sobolczyka ukazał się w "MiroForze" t. II (2021).  Zachowało się kilkadziesiąt fotografii ze spotkania a także unikalne nagrania audio, na których Białoszewski czyta kilkadziesiąt utworów (wiersze i prozy), a także rozmawia z publicznością. Uczestnicy wystawy będą mogli posłuchać utworów Białoszewskiego w autorskiej interpretacji, podsłuchać jak żywo reagowała głównie młoda publiczność w połowie lat 70., a także obejrzeć liczne fotografie i unikalną wierszowaną dedykację, jaką poeta wpisał w księdze pamiątkowej Muzeum. Wprowadzenie do wystawy wygłosi Piotr Sobolczyk (autor szkicu o lubelskich spotkaniach autorskich Białoszewskiego i sam rodowity lublinianin) i obecny Dyrektor Muzeum Czechowicza prof. Aleksander Wójtowicz. W dniu otwarcia Mirona wspominać będą także jego bliscy przyjaciele, Anna i Tadeusz Sobolewscy.

Termin: 
sobota, 17 Września, 2022 - 11:30 do piątek, 30 Września, 2022 - 19:30
Opis skrócony: 
Wystawa pozwoli wziąć udział w spotkaniu autorskim Mirona Białoszewskiego dzięki obszernej dokumentacji spotkania autorskiego z pisarzem w Muzeum Czechowicza w Lublinie 8 IV 1976 roku.
Współorganizator: 
Muzeum Literackie i. Józefa Czechowicza w Lublinie
dr hab.
Piotr
Sobolczyk
dr hab.
Aleksander
Wójtowicz
Anna
Sobolewska
Tadeusz
Sobolewski
Miejsce wystawy: 
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
Do końca września wystawę będzie można obejrzeć w holu głównym Pałacu Staszica, od początku października na korytarzu przed salą 144 im. A. Mickiewicza

©2022 Festiwal Nauki