Co się dzieje w mózgu osoby chorej na autyzm?

Numer: 
310

Autyzm jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem neurorozwojowym. Obecnie na autyzm choruje jedno na 68 dzieci, a liczba ta stale rośnie. Jest to zespół zaburzeń poznawczych dotyczących głównie percepcji i przetwarzania informacji. W konsekwencji prowadzi do zaburzeń: w komunikacji, interakcji społecznych i stereotypowych wzorców zachowań  - nazywanych „triadą autystyczną”.

Mimo intensywnych badań przyczyny autyzmu pozostają nadal nie wyjaśnione. Sugeruje się jednak, że u podstaw autyzmu leżą zaburzenia struktury i funkcji synaps czyli połączeń między komórkami nerwowymi. Synapsy przekazują (i modyfikują) informację; wiele z nich używa do tego związków chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami. Za zaburzenia funkcji synaps mogą odpowiadać zarówno czynniki genetyczne (mutacje, polimorfizm) jak i środowiskowe (np. toksyny i infekcje w życiu płodowym). Nadal jednak badacze próbują rozwikłać zagadkę dotyczącą zaburzonej komunikacji między neuronami w autyzmie.

W niniejszym wykładzie przedstawiony zostanie stan obecnej wiedzy neurobiologicznej dotyczącej autyzmu. Omówione zostaną badania podstawowe, w tym na zwierzęcych modelach autyzmu, oraz potencjalne cele terapeutyczne w leczeniu tego zaburzenia.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 12:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Jak komunikują się neurony? Czy ich komunikacja w mózgu autystycznym zmienia się? Dowiesz się, jak wyglądają badania podstawowe, co mówią najnowsze doniesienia i jakie są perspektywy terapii autyzmu.
Wykonawca
dr hab.
Magdalena
Cieślik
Miejsce spotkania: 
ul. A. Pawińskiego 5
02-106 Warszawa