Symulacja społeczeństwa - rozprzestrzeniania się memów i ewolucja kultury

Numer: 
209

Programy komputerowe są pierwszymi w dziejach ludzkości systemami, nad którymi możemy mieć absolutną władzę. Nie krępują nas nawet prawa fizyki, niekiedy tylko dostępna moc obliczeniowa. Wiele nauk posługuje się tym narzędziem odkąd tylko komputery stały się dostępne czyli już od ponad pół wieku! Z symulacyjnymi komputerowymi ukrytymi pod postacią gier nawet laicy gier stykają się na co dzień. Oczywiście odmienny jest cel – w nauce zrozumienie złożonych procesów, w grach naśladowanie dla lepszej rozrywki odbiorcy. Symulacje komputerowe to jedno z najważniejszych narzędzi badania układów złożonych, a społeczeństwo jest właśnie tego rodzaju systemem. Dzięki niej możemy zrozumieć dynamikę wyborczą, zmiany zachodzące w kulturze na przestrzeni lat czy też problemy wynalazców z zarobieniem na swoich pomysłach.
Na spotkaniu, nieco od kuchni, pokażemy jak wyglądają modele, z których w publikacji naukowej zostają zwykle suche liczby i wykresy.
W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"

 

W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"

Typ spotkania: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Dostępne do: 
101 lat
Termin: 
piątek, 30 Wrzesień, 2016 - 19:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Symulacje komputerowe to jedno z najważniejszych narzędzi badania układów złożonych. Specjalista od tworzenia takich modeli opowie o swoich metodach badawczych i pokaże w działaniu kilka modeli
Dodatkowe informacje: 
W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"
Wykonawca
dr
Wojciech
Borkowski
Miejsce spotkania: 
Stawki 5/7
00-183 Warszawa
sala 417