Kluby

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Broń biologiczna – przeciwdziałanie i wykrywanie - dawniej i dziś

Spotkania z Inżynierią Chemiczną

Termin "broń biologiczna" obejmuje wszelkie świadomie używane żywe organizmy służące zwalczaniu przeciwnika. Kojarzy się głównie z działaniami mającymi na celu wywoływanie u wroga śmiertelnych chorób, jednak pomysły na jej stosowanie są o wiele bardziej wyrafinowane, a wzmianki o nich sięgają czasów starożytnych. Broń biologiczna bywała stosowana do przenoszenia chorób ale również do niszczenia plonów czy trucia zwierząt. Wykorzystywano do tego celu nie tylko bakterie i wirusy, ale również owady. Na szczęście, broń biologiczna rzadko bywa stosowana na dużą skalę. Znając historię konfliktów musimy jednak być świadomi, że zagrożenie zastosowaniem broni biologicznej może być aktualne. Dlatego prowadzi się działania mające na celu zabezpieczenie ludności przed skutkami jej użycia. Nie ma choroby wywoływanej przez broń biologiczną, której nie da się wyleczyć. Często jednak na leczenie bywa za późno. Z tego powodu ważne jest szybkie wykrywanie i identyfikacja czynników chorobotwórczych, najlepiej od razu w miejscu skażenia. Mający w ostatnich latach miejsce postęp w technikach detekcji związany z rozwojem czułości miniaturowych sensorów sprawił, że możliwe staje się automatyczne wykrywanie niebezpiecznych bakterii i wirusów przy użyciu urządzeń mieszczących się w małej walizce. Jedno z takich urządzeń zostało opracowane na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

chemia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Być Kozakiem – wczoraj i dziś

Wykłady poświęcone będą fenomenowi społeczno-etnicznemu, jakim była i jest Kozaczyzna. Nakreślona zostanie w ogólnych zarysach historia i specyfika poszczególnych społeczności kozackich z wyodrębnieniem podobieństw i różnic między poszczególnymi wojskami kozackimi. Najwięcej miejsca zostanie poświęcone podstawowym grupom kozackim, od których wziął początek cały fenomen Kozaczyzny: Kozakom Zaporoskim siczowym i „zimownikowym” (chutorowym) (Ukraina), Wołżańskim, Dońskim, Uralskim, Terskim i Kubańskim (Rosja), tzw. ordom kozackim (Kazachstan), Syberyjskiemu Kozactwu (Rosja i Kazachstan). Zostanie przedstawiony proces wyodrębniania się poszczególnych grup i czynniki społeczne, polityczne oraz geograficzne, które wpłynęły na kształt danych społeczności. Następnie słuchacze zapoznają się z „wtórnymi” grupami kozackimi, czyli wojskami i załogami miejskim, które powstawały z inspiracji władzy państwowej (cara rosyjskiego, polskiego króla), ale były oparte na Kozaczyźnie. Wykład naświetli również obecną sytuację potomków kozackich na terenie Rosji, Ukrainy i Republiki Kazachstanu, ich stosunki z władzą państwową i stosunek do przeszłości. Także nie zabraknie miejsca na zapoznanie słuchaczy z meandrami mentalności i wybranymi tradycjami kozackimi, sporo miejsca poświęci się problematyce tożsamości kozackiej. Wykłady będą zatem stanowiły krótki kurs wiedzy o Kozaczyźnie.

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Co innego słyszysz, co innego mówisz – czyli oswajanie z kabiną

Proponujemy wprowadzenie do warsztatu tłumacza kabinowego, obejmujące tłumaczenie pokazowe w wykonaniu instruktorów oraz szereg ćwiczeń i zabaw, które stymulują podzielność uwagi, mechanizm antycypacji, wykorzystywanie redundancji, wiedzy pozajęzykowej, kompetencji kulturowej itp. Warsztat jest pomyślany jako prezentacja tego, co się dzieje w kabinie – i poniekąd również w głowie tłumacza podczas tłumaczenia symultanicznego. Poza „oswajaniem” z kabiną (w sensie jak najbardziej dosłownym, czyli technicznym) poprzez ćwiczenia postaramy się przybliżyć słuchaczom dzień powszedni tłumacza kabinowego, chętnie odpowiemy na pytania, podzielimy się własnymi doświadczeniami. Jeśli chodzi o przygotowanie uczestników warsztatu - właściwie nie jest wymagana biegła znajomość żadnego języka obcego – zaprezentujemy ćwiczenia na przykładzie języka polskiego, choć możemy się odwołać do rosyjskiego i angielskiego (tytułem ilustracji).

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 15:00
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Człowiek w mass mediach

Człowiek żyje od wielu pokoleń w świecie stworzonym przez media. Media masowe, a następnie internet umożliwiły przekazywanie informacji na duże odległości i na masową skalę. Ludzie mają dostęp do informacji z odległych zakątków świata, bez wychodzenia z domu. Świat zbliżył się do człowieka, ale czy człowiek zbliżył się do świata? Czy media to źródło informacji o rzeczywistości czy raczej jej kolejna interpretacja przez tych, którzy posiadają władzę nad informacją?

Media dostarczają rozrywki, pozwalają na „oderwanie się od rzeczywistości”, ale czy jest to rozrywka na poziomie czy raczej igrzyska śmierci i życia? Podłączeni do komputera czy telewizora oglądamy, konsumujemy, spożywamy treści medialne.

Media stworzyły nowe formy egzystencji człowieka w świecie - tworzą naszą rzeczywistości, wykorzystywane są w systemie edukacji, w medycynie, w polityce i w życiu codziennym. Porozmawiajmy. Podyskutujmy. Zastanówmy się czy możemy stać się bardziej uważnymi konsumentami mediów.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Drugie życie więzienia

Podczas zajęć zostanie zaprezentowana słuchaczom wiedza na temat sposobu adaptacji ludzi do izolacji więziennej i jej nieuchronnych konsekwencji psychicznych i społecznych. Poznamy cechy kultury więziennej: języka, wytworów artystycznych, sposobu postrzegania świata i ludzi. Dowiemy się, jaką cenę płaci społeczeństwo o za to, że musi izolować dziesiątki tysięcy ludzi w jednostkach penitencjarnych.

prawo
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Jak łamie się szyfry – omówienie na przykładzie maszyny rotorowej Enigma.

Podstawy działania Enigmy oraz symulacja jej działania za pomocą oprogramowania. Przedstawimy wybrane metody złamania Enigmy i wnioski z tej historii aktualne dla współczesnych systemów ochrony informacji. Wykład z cyklu realizowanego przez Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Matematycznym PAN, we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT.

matematyka i informatyka
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Napój dla Ciebie - zaprojektuj i przygotuj

Nawet niewielki niedobór wody w organizmie człowieka zmniejsza jego wydolność fizyczną oraz psychiczną, zaś już 10-procentowy ubytek wody staje się dla człowieka niebezpieczny. Istotna jest zatem kontrola stanu nawodnienia organizmu i dobór odpowiednich napojów, które szybko ugaszą pragnienie a jednocześnie uzupełnią utracone (m.in. wraz z potem) składniki płynów ustrojowych.

Ciśnienie osmolalne napojów jest dobrym parametrem pomagającym prawidłowo określić ich przydatność do szybkiego uzupełnienia płynów ustrojowych.

W części teoretycznej spotkania wyjaśnimy pojęcie ciśnienie osmolalne. Omówimy wpływ różnych składników żywności na ciśnienie osmolalne płynów. Scharakteryzujemy grupy napojów (izotoniczne, hipotoniczne – wody, napoje typu „light” i hipertoniczne – soki, napoje typu „cola”) pod kątem ich przydatności do uzupełniania niedoborów wody i elektrolitów, w zależności od intensywności wysiłku fizycznego i temperatury otoczenia.

W części praktycznej uczestnicy oznaczą ciśnienie osmolalne wybranych napojów rynkowych i ocenią, jak zawarte w nich składniki wpływają na wartość tego parametru. Zaprojektują i przygotują odpowiednie dla siebie napoje izotoniczne, energetyzujące i o obniżonej kaloryczności. W tym celu zastosują zagęszczony sok owocowy, aromaty, barwniki, witaminy, składniki mineralne, aminokwasy itp.

 

zdrowie i medycyna
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Niepoczytalni i religijni? Terroryzm muzułmański a badania psychologiczne

Myśląc o terrorystach zakładamy, że muszą oni być nienormalni, skoro dokonują tak strasznych czynów. W przypadku muzułmanów dodatkowo myślimy, że w ich religii jest coś co sprzyja terroryzmowi. Tymczasem nie jest to takie oczywiste. Podczas wykładu omówię problemy i wyzwania związane z badaniem terrorystów przez psychologów, trudności definicyjne pojęcia terrorysta, psychologiczne uwarunkowania podejmowania działalności terrorystycznej, a także przedstawię możliwą rolę islamu.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Obraz monarchy i monarchii w portretach brytyjskich władców

Wizerunki brytyjskich królów i królowych świadczą o zmieniających się na przestrzeni wieków poglądach na temat samej instytucji monarchii. Portret mógł służyć zarówno wychwalaniu, mniej lub bardziej faktycznych, zalet władcy, jak i ostrej satyrze politycznej; mógł wzmacniać pozytywny społeczny odbiór osoby króla, bądź też go krytykować i podważać jego autorytet. Wykład przybliża sylwetki wybranych monarchów (od Henryka VIII do Elżbiety II), których związki z artystami często bywały niełatwe, a nawet niebezpieczne.

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Pierwsza pomoc - naucz się ratować.

To krótkie zajęcia praktyczne, na których nauczysz się, jak udzielić pierwszej pomocy. Przećwiczysz uciśnięcia klatki piersiowej, użycie automatycznego defibrylatora oraz dowiesz się, jak skutecznie wezwać pomoc. Dowiesz się, co zrobić gdy ktoś się zakrztusi, skaleczy lub oparzy. Szybko i praktycznie zdobędziesz wiedzę, która może komuś uratować ludzkie życie. 

zdrowie i medycyna
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Translatoryka i dydaktyka. SPOTKANIE ODWOŁANE

Celem spotkania jest przedstawienie uczestnikom zagadnienia „fałszywych przyjaciół”. W pułapkę „fałszywych przyjaciół” wpadają zarówno początkujący, jak i wykwalifikowani tłumacze – osoby świetnie władające językami, wychodząc z założenia, że podobieństwo graficzne lub dźwiękowe równe jest podobieństwu znaczeniowemu. „Fałszywi przyjaciele tłumacza” są nie tylko przyczyną błędów w przekładzie, ale też wywołują nieporozumienia i powodują dezorientację, naruszając sens przekazu.

Spotkanie będzie składać się z wykładu i warsztatu.  Podczas wykładu uczestnicy zapoznają się z szeroko rozumianym pojęciem „fałszywi przyjaciele tłumacza” oraz z najpopularniejszymi przykładami „fałszywych przyjaciół” w języku polskim i rosyjskim, a w części warsztatowej podejmą próbę tłumaczenia na język polski i rosyjski zdań, w których występują „fałszywi przyjaciele”.

Do uczestnictwa w warsztatach niezbędna jest znajomość języka rosyjskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Transport śródlądowy, korzyści i zagrożenia - Debata

Zajęcia oparte będą na formie debaty, którą poprzedzi merytoryczne przygotowanie się stron. Na debacie uczestnicy będą mogli wczuć się w różne grupy konfliktu oraz skonfrontować poglądy poszczególnych stron ze sobą co pozwoli spojrzeć z szerszej perspektywy na ochronę przyrody. 

 

biologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Wydobyć kolor, czyli czemu zielony nie jest zielony

Barwne związki organiczne zawarte w roślinach (tzw. barwniki roślinne) pełnią wiele funkcji: uczestniczą w procesach oddychania komórkowego, fotosyntezie, przenoszą tlen. Najbardziej popularne dla roślin zabarwienie zielone pochodzi od chlorofilu, żółte i pomarańczowe od flawonoidów oraz karotenoidów, natomiast czerwone od antocyjan. Stosując odpowiednie rozpuszczalniki organiczne możliwe jest wydzielenie z materiału roślinnego wymienionych związków, a następnie rozdzielenie ich na kolumnie chromatograficznej. Dzięki temu można otrzymać czyste frakcje karotenu, chlorofilu A, chlorofilu B oraz ksantofili.

chemia
  • pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Wystawy Centrum Nauki Kopernik „od kuchni”

Dowiedz się jak powstają nowe wystawy w Centrum Nauki Kopernik! A także jak dbamy o nasze eksponaty, żeby mogły służyć aż milionowi zwiedzających rocznie. Nasze interaktywne ekspozycje inspirują i pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. Żeby mogły pełnić tę rolę muszą być dobrze przemyślane, zaprojektowane i zbudowane. Przyjdź na ekskluzywne, kameralne spotkanie z zespołem odpowiedzialnym za tworzenie i funkcjonowanie wystaw w Koperniku. Zapraszamy do odwiedzenia nas w dniu, w którym CNK jest niedostępne dla zwiedzających. Wtedy właśnie, naprawiamy, testujemy i szykujemy się do kolejnych wyzwań. Przyjdź i dowiedz się co dzieje się w naszym budynku za zamkniętymi drzwiami.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja drogą mailową pod adresem: festiwalnauki@kopernik.org.pl
Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.

technika i technologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Joker w rękawie. Prawo karne w popkulturze

Ten warsztat to coming out pasjonata prawa karnego, który zamiast zachwycać się głosem Stinga w Every breath you take rozważa odpowiedzialność karną podmiotu lirycznego (stalking!), a oglądając Władcę Pierścieni myśli głównie o tym, czy Gollum ma schizofrenię, osobowość typu borderline, czy może jednak jest klasycznym przykładem zaburzenia dysocjacyjnego.

Razem dokonamy rzeczy niemożliwej: w godzinę przeanalizujemy definicję przestępstwa (co trwa zwykle cały rok akademicki) posługując się przykładami z kanonu popkultury. Lojalnie uprzedzam: włożenie prawnokarnych soczewek spowoduje, że świat nie będzie już taki sam; tropienie okruchów prawa karnego jest zaraźliwe.

prawo
  • pon., 2016-09-26 15:30
Spotkanie festiwalowe Zapomniany świat brązów

Prezentacja wybranych obiektów z bogatej spuścizny po działającej w latach 1934-2019 pracowni brązowniczo-grawerskiej Władysława Miecznika i jego następców Marty i Jerzego Mieczników. Niezwykle różnorodna oferta firmy był odbiciem utrzymującego się jeszcze przez kilkadziesiąt lat po wojnie zapotrzebowania na artystyczne wyroby z brązu, które dziś są jedynie obiektami muzealnymi i przedmiotami zainteresowania wąskiego grona kolekcjonerów. Celem prezentacji jest zwrócenie uwagi na nieoczywistą dla większości słuchaczy wszechobecność wyrobów brązowniczych.

historia
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Dzieje wody

Wodę wszyscy znamy i bez niej nie możemy żyć, więc zastanowimy się, czy jej składniki są tego samego wieku, jak ona gromadzi się, jak się zachowuje, jak w niej powstało życie, kiedy z niej wyszło na lądy. I wreszcie dlaczego tak wpływa na klimat i krajobraz.

geologia
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Gen - instrukcja obsługi

Poznanie struktury DNA oraz mechanizmów dziedziczenia jest jednym z najważniejszych odkryć naukowych ludzkości. Rozwinięcie metod  inżynierii genetycznej umożliwiło  m.in. wykorzystywanie genetyki w medycynie a także w rolnictwie czy przemyśle.

W czasie wykładu przedstawione zostaną podstawowe informacje na temat budowy DNA, dziedziczenia, powstawania  i skutków uszkodzenia DNA. Przybliżone zostaną również metody i techniki inżynierii genetycznej m.in. tworzenie i zastosowanie wektorów wirusowych oraz organizmów transgenicznych. Omówione będą również wybrane choroby genetyczne oraz przykładowe zastosowanie terapii genowych. 

biologia
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Grafen w Twoich rękach

W ramach pokazu zaprezentujemy niektóre z metod syntezy grafenu, również przy użyciu metod
i materiałów dostępnych w każdym domu. Pokażemy jak można grafen znaleźć i zidentyfikować
za pomocą nowoczesnych technologii - spektroskopii ramanowskiej.

astronomia, fizyka, geofizyka
  • pon., 2016-09-26 16:00
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Nowoczesne rozrywki młodzieży - dlaczego były złe, są złe i będą złe?

Młodzież, zainteresowana nowoczesnością i spędzaniem czasu w ulubiony przez siebie sposób jest zalewana informacjami, dlaczego jest to szkodliwe i dla zdrowia psychicznego i dla zdrowia fizycznego. Wykład ma pokazač, że argumenty wysuwane przeciw " nowoczesnym rozrywkom" nie zmieniają się od stu lat co najmniej - choć młodzież zmienia swoje zainteresowania. Należałoby się więc zastanowić, o co tak właściwie tu chodzi i co tak usilnie zwalcza starsze pokolenie.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Od poczęcia do narodzin - rozwój i narodziny człowieka.

OD POCZĘCIA DO NARODZIN - ROZWÓJ I NARODZINY CZŁOWIEKA. POMOC CZŁOWIEKOWI W PRZYJŚCIU NA ŚWIAT.

  • etapy rozwoju człowieka w łonie matki - prezentacja multimedialna
  • warsztaty z samobadania piersi,
  • mechanizm porodu - fantom
  • symulator brzucha kobiety ciężarnej,
  • pokaz pielęgnacji noworodka - fantom,
  • porodowe pozycje wertykalne - ćwiczenia,
  • ocena położenia dziecka w macicy - fantom,
  • ocena czynności serca płodu- fantom ,    
  • pomiar i budowa miednicy kostnej
zdrowie i medycyna
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Wystawy Centrum Nauki Kopernik „od kuchni”

Dowiedz się jak powstają nowe wystawy w Centrum Nauki Kopernik! A także jak dbamy o nasze eksponaty, żeby mogły służyć aż milionowi zwiedzających rocznie. Nasze interaktywne ekspozycje inspirują i pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. Żeby mogły pełnić tę rolę muszą być dobrze przemyślane, zaprojektowane i zbudowane. Przyjdź na ekskluzywne, kameralne spotkanie z zespołem odpowiedzialnym za tworzenie i funkcjonowanie wystaw w Koperniku. Zapraszamy do odwiedzenia nas w dniu, w którym CNK jest niedostępne dla zwiedzających. Wtedy właśnie, naprawiamy, testujemy i szykujemy się do kolejnych wyzwań. Przyjdź i dowiedz się co dzieje się w naszym budynku za zamkniętymi drzwiami.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja drogą mailową pod adresem: festiwalnauki@kopernik.org.pl
Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.

technika i technologia
  • pon., 2016-09-26 15:00
  • pon., 2016-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Badania opinii publicznej "od kuchni" - warsztaty socjologiczne

Uczestnicy poznają tajniki procesu realizacji badań sondażowych - jego możliwości i ograniczenia, a przy użyciu profesjonalnego oprogramowania statystycznego będą mogli zweryfikować własne hipotezy badawcze formułowane na bazie dostępnych materiałów. Opinia publiczna w społeczeństwach demokratycznych wywiera niekwestionowany wpływ na procesy podejmowania decyzji politycznych i kształtowania życia społecznego. Rozwój metod i technik badawczych w naukach społecznych w XX i XXI w. sprawił, że możliwości gromadzenia danych, ich analizy i praktycznego zastosowania są coraz większe. Badanie opinii publicznej nie jest jednak, i prawdopodobnie nigdy nie będzie, zautomatyzowanym procesem. Jego realizacja wymaga od badacza umiejętnego podejścia i opanowania odpowiedniego warsztatu metodologicznego i analitycznego. Oferowane warsztaty będą miały charakter teoretyczno-praktyczny. Uczestnicy dowiedzą się o potencjalnych możliwościach badacza i niebezpieczeństwach na niego czyhających.

socjologia
  • pon., 2016-09-26 16:30
Spotkanie festiwalowe Znaczenie roślin motylkowatych w przyrodzie i gospodarce człowieka

Rośliny motylkowe, zwane często strączkowymi są roślinami, które człowiek wykorzystuje od bardzo dawna. Wielu z nas groch czy fasolę, ale już znacznie mniej ludzi potrafi rozpoznać inne rośliny strączkowe - soję, soczewicę, bób czy ciecierzycę. Oprócz przemysłu spożywczego rośliny strączkowe można także wykorzystywać w innych gałęziach przemysłu,  hodowli zwierząt czy energetyce jako rośliny energetyczne. W trakcie spotkania uczestnicy zostaną wprowadzenie w niezwykle ciekawy świat roślin motylkowych.

biologia
  • pon., 2016-09-26 16:30
Spotkanie festiwalowe Choroby rzadkie - osiem tysięcy zagadek medycznych

Celem prelekcji jest przybliżenie zagadnienia chorób rzadkich i ich szczególnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia.

Choroby rzadkie to schorzenia, które występują bardzo rzadko  - nie częściej niż raz na dwa tysiąc osób. Wiele z nich uwarunkowanych genetycznie, a ich przebieg jest ciężki i często przewlekły.  Połowa z nich ujawnia w wieku dziecięcym. Problemem pacjentów z chorobami rzadkimi jest przede wszystkim mała wiedza na temat ich choroby. Proces diagnozy często trwa latami, dlatego nazywany jest odyseją diagnostyczną. Dla większości chorych nie ma żadnego leczenia, dla niektórych opracowane zostały tzw. leki sieroce, które bywają bardzo drogie. Nietypowe objawy powodują, że chorzy doświadczają trudności nie tylko w uzyskaniu opieki medycznej, ale także odpowiedniego wsparcia społecznego.

 

Obecnie znamy już około ośmiu tysięcy takich chorób; na niektóre z nich choruje tylko kilka osób w Polsce, na inne – kilka tysięcy. W sumie wedle szacunków dotykają one od 6% do 8% populacji, a to oznacza, że w Polsce na choroby rzadkie w Polsce może chorować nawet 2,3-3 mln osób. Skala problemu porównywalna jest więc z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca.

 

zdrowie i medycyna
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Co innego słyszysz, co innego mówisz – czyli oswajanie z kabiną

Proponujemy wprowadzenie do warsztatu tłumacza kabinowego, obejmujące tłumaczenie pokazowe w wykonaniu instruktorów oraz szereg ćwiczeń i zabaw, które stymulują podzielność uwagi, mechanizm antycypacji, wykorzystywanie redundancji, wiedzy pozajęzykowej, kompetencji kulturowej itp. Warsztat jest pomyślany jako prezentacja tego, co się dzieje w kabinie – i poniekąd również w głowie tłumacza podczas tłumaczenia symultanicznego. Poza „oswajaniem” z kabiną (w sensie jak najbardziej dosłownym, czyli technicznym) poprzez ćwiczenia postaramy się przybliżyć słuchaczom dzień powszedni tłumacza kabinowego, chętnie odpowiemy na pytania, podzielimy się własnymi doświadczeniami. Jeśli chodzi o przygotowanie uczestników warsztatu - właściwie nie jest wymagana biegła znajomość żadnego języka obcego – zaprezentujemy ćwiczenia na przykładzie języka polskiego, choć możemy się odwołać do rosyjskiego i angielskiego (tytułem ilustracji).

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 15:00
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy globalność biznesu oznacza tym samym wielokulturowość?

Zajęcia mają na celu przestawienie kompilacji pojęć globalnego biznesu i wielokulturowości oraz przegląd i omówienie teorii kontekstu kulturowego wg Halla, wymiarów kultury wg Hofstede i kulturowych kategorii komunikacji wg Hofstede, osadzonych w realiach biznesu globalnego, z uwzględnieniem praktycznych przykładów.

ekonomia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy istnieje dziecko z in vitro? O życiu z politycznej probówki

Pierwsze dziecko poczęte in vitro ma już prawie 40 lat. Pierwszy zabieg zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce wykonany został z powodzeniem niemal 30 lat temu i od tej pory dzięki tej technologii narodziło się tysiące dzieci. Niemniej jako antropolożki zadajemy pytanie: czy istnieje dziecko z in vitro?

Kto i w jaki sposób tworzy podmiot, owo „dziecko z in vitro”? Przyglądamy się dyskursom medialnym, analizujemy dokumenty, akty prawne itp. Przede wszystkim jednak poznajemy perspektywę osób, które przyszły na świat dzięki interwencji medycyny – dzieci i młodych dorosłych.

„O nas się mówi, ale z nami się nie rozmawia” – mówi jeden z naszych rozmówców. Etnograficzne badania prowadzone przez Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW są próbą przełamania milczenia osób, które istnieją i nie istnieją jednocześnie. 

Dyskursywna (nie realna) obecność w mediach dzieci urodzonych dzięki technologiom reprodukcyjnym jest jednocześnie ustanawianiem swoistej podmiotowości „z in vitro”. Osoby urodzone dzięki tego typu interwencji medycznej są niejako zawezwane do istnienia przez jej oponentów– bez tego zawezwania byłyby „po prostu dziećmi”. Jak same mówią, nie różnią się niczym od innych dzieci, to media I politycy czynią z nich osobną kategorię. Mogą odpowiedzieć na to wezwanie przez przyjęcie jeszcze jednego wymiaru do swojej tożsamości, która nawet jeśli jest związana z in vitro, to nie jako biologicznym faktem, lecz ideologicznym przekazem.

W wykładzie zaprezentujemy badania prowadzone w ramach projektu „Nowe technologie reprodukcyjne –perspektywa childhood studies”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2012/07/E/HS3/01024).

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy jesteśmy właścicielami swoich ciał?

 

Często mówimy o tym, że nasze prawo do dysponowania swoim ciałem jest następstwem tego, że nasze ciała są „nasze”: należą do nas, są naszą własnością. Chociaż jest to wyrażenie metaforyczne, to ma ono poważne konsekwencje etyczne. W czasie wykładu wspólnie spróbujemy odpowiedzieć m.in. na takie pytania: Co to znaczy, że mamy prawo dysponować swoimi ciałami? Jakie są etyczne następstwa myślenia o własnych ciałach jako własności? Czy posiadanie swojego ciała upoważnia nas do zrobienia z nim cokolwiek zechcemy o ile nie krzywdzi to innych? Czy istnieje inny sposób myślenia o własnym ciele, który unika pułapek metaforyki własności?

filozofia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Derandomizacja

Czy komputerom może się przydać umiejętność rzucania monetą?

matematyka i informatyka
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Dylematy ochrony przyrody: po co nam natura?

Truizmem jest stwierdzenie, że wraz z rozwojem cywilizacji ludzkiej postępuje degradacja naturalnych ekosystemów. Od dawien dawna niepohamowanej ekspansji naszego gatunku towarzyszy jednak, obok bezrozumnego często niszczenia przyrodniczego dziedzictwa, także różnie wyrażana i uwarunkowana różnymi motywami chęć ochrony niektórych elementów dzikiej przyrody. Co było, jest i może w przyszłości być motywem takich działań? Czy rzeczywiście powinniśmy dla własnego dobra chronić przyrodę i zdecydować się na trudne i kosztowne samoograniczanie? Co tak naprawdę powinniśmy chronić chroniąc przyrodę? Czy mamy jeszcze szansę na to, by nasze działania w tym zakresie były skuteczne? Co jest największym naszym zagrożeniem i wyzwaniem? Podczas dyskusji spróbujemy wspólnie zastanowić się nad tymi problemami.

biologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Grafen w Twoich rękach

W ramach pokazu zaprezentujemy niektóre z metod syntezy grafenu, również przy użyciu metod
i materiałów dostępnych w każdym domu. Pokażemy jak można grafen znaleźć i zidentyfikować
za pomocą nowoczesnych technologii - spektroskopii ramanowskiej.

astronomia, fizyka, geofizyka
  • pon., 2016-09-26 16:00
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Muzyka dla mas – czy istnieje jeszcze coś takiego jak muzyka alternatywna?

Muzyka subkulturowa zanika. Co więcej zanikają również wyraziste gatunku muzyczne. Klasyczne szufladkowanie przestaje mieć rację bytu. Czy można więc mówić jeszcze o muzyce alternatywnej? Czy w dobie youtube możemy rozgraniczać muzykę na mainstreamową i offową? Czy subkulturowe nisze mają jeszcze rację bytu? Czy może żyjemy w dobie płynnej nowoczesności, gdzie swój indywidualizm tworzymy niczym kolaż z różnych elementów szeroko rozumianej popkultury? Na wykład połączony z dyskusją, inspirowany badaniami opisanymi w książce „Brzydkie słowa, brudny dźwięk” oraz obserwacją zmieniającej się konsumpcji kultury, zaprasza dr Michał Jan Lutostański.

socjologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Nieletnie rodzicielstwo - kiedy dzieci rodzą dzieci

Małoletnie macierzyństwo nie jest szczegółowo unormowane w prawie, a istniejące przepisy niestety często nie odpowiadają potrzebom rzeczywistości, w jakich znajdują się dziewczęta, które rodzą dzieci przed osiągnięciem pełnoletniości. Znaczne ograniczenia w zakresie ich uprawnień względem dziecka, uzyskiwania pomocy socjalnej, czy w ogóle możliwości podejmowania autonomicznych decyzji wpływają na ich ostateczne funkcjonowanie w społeczeństwie. 

 

prawo
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Słowianie w literaturze bizantyjskiej

Celem wykładu będzie pokazanie pierwszych informacji w źródłach bizantyjskich o nadejściu Słowian w VI w. Przedstawione zostaną dzieła, którym zawdzięczamy pierwsze imiona słowiańskie, nazwy plemion, opis obyczajów. Dla poznania dziejów Słowian są to informacje niezwykle cenne. Jednocześnie, specyfika literatury bizantyjskiej, wymagania estetyczne, jakich wymagała oraz uwarunkowania kulturowe samych autorów, zwykle wysokich urzędników administracji centralnej, wpływała na sposób pisania o Słowianach, nowym barbarzyńskim ludzie, który pojawił się na Bałkanach. Podczas wykładu uwzględnione zostaną też zagadki, które od dziesiątków lat nurtują badaczy, jak np. to, czy wspomniani przez Teofilakta Simokattę "Słowianie znad Oceanu Zachodniego" pochodzili z terytorium dzisiejszej Polski.

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnica starej walizki. Pamiątki po Stanisławie Wysockiej w zbiorach BUW

Na spotkaniu zaprezentujemy kolejną część daru rodziny Stanisławy Wysockiej (1877-1941), przechowywaną w Gabinecie Dokumenrów życia Społecznego. Wysocka to wybitna  postać polskiego teatru, wielka aktorka teatralna. Grywała również w filmie. Zajmowała się reżyserią i pracą pedagogiczną (wykładała m.in. w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej). W walizce, która przed rokiem gdzieś się przed nami schowała, znajdują się zdjęcia i inne pamiątki. Prawdę powiedziawszy, zawartość tej starej walizki również dla nas jest jeszcze tajemnicą. 

sztuka
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Techniki dzielenia sekretu

Jak uniknąć przypadkowego rozpoczęcia trzeciej wojny światowej? Co to jest dzielenie sekretów? Czy istnieje związek między kryptografią a rakietami? Czy można podzielić sekret na 4 części tak, aby każde 3 dawały całość? Wyjaśnimy, dlaczego metody dzielenia sekretu są tak ważne w dzisiejszym świecie. O jakich sekretach mowa? Poznamy szyfry i ich zastosowania oraz przyjrzymy się zabezpieczeniom systemów nuklearnych... Jak sprytnie zakodować możliwość otwarcia sejfu? Wykład z cyklu realizowanego przez Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Matematycznym PAN, we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT.

matematyka i informatyka
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Trauma relacyjna a ryzyko psychopatologii u dorosłych

Cel warsztatu: prezentacja koncepcji z obszaru psychotraumatologii zakładających, że  doświadczenia  traumatyczne z okresu dzieciństwa mogą w znacznym stopniu wpływać na zaburzenia i dysfunkcje w zakresie rozwoju psychicznego, w tym  afektywnego (deficyty mentalizacji). Przejawiają się między innymi deficytami w obszarze strategii rozpoznawania, rozumienia i zarządzania sferą afektywną przez procesy poznawcze. W efekcie przyczynia się to do rozwoju patologicznych mechanizmów obserwowanych w trakcie traumatycznego rozwoju, takich jak skłonność do patologicznej dysocjacji i aleksytymii. Omówione zostaną wyniki badań prezentujące relacje w obszarze trauma – dysocjacja – aleksytymia a psychopatologia. 

psychologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Warszawa Emanuela Ringelbluma historia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Zapomniane sąsiedztwo-Polacy i Żydzi na ziemiach polskich przed 1939 rokiem

Głównym celem wykładu ma być przybliżenie obyczajów, religii i świąt żydowskich. W związku z tym, że w programie szkół o Żydach nic właściwie się nie mówi - to znaczy nie było ich ( może poza Berkiem Joselewiczem) potem nastąpiła Zagłada i - nadal ich nie ma, wykład ma pokazać, jak wyglądała ta żyjąca przecież i współuczestnicząca w życiu kraju społeczność. Ma też przełamywać stereotypy - np.  o jednolitości społeczności żydowskiej, jej bogactwie czy niechęci do Polaków. Zostaną poruszone również kwestie stosunkôw polsko-żydowskich - zarówno ich ciemne, jak i jasne strony. Będzie mowa o samorządności, Sejmie Czterech Ziem, jak i o antysemityzmie, o asymilacji i akulturacji, oraz o tradycyjnych społecznościach dążących do zachowania odrębności kulturowej, o syjoniźmie, i tym, jak te nurty funkcjonowały w niepodległej Polsce. Innymi słowy - chodzi  między innymi o pokazanie wielokulturowości państwa polskiego, która słabo funkcjonuje w powszechnej świadomości.

 

socjologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy pozamałżeński seks to zawsze zdrada? O konsensualnej nie-monogamii

Podejście do miłości i seksualności znacząco zmieniło się na przestrzeni wieków. Ideał romantycznej miłości zastąpiła wizja tzw. czystej relacji (zakładającej warunkowość związku i nastawienie na zaspokajanie potrzeb). Rozluźnieniu uległy normy i konwencje społeczne. Współczesny człowiek podejmuje swoje decyzje coraz bardziej niezależnie od powszechnych opinii i odniesień do wzorców.

Na fali przemian wywołanych rewolucją seksualną lat 60 i 70. XX powstały nowe, alternatywne typy związków miłosnych – takie jak małżeństwa otwarte seksualnie, swinging czy poliamoria. Modele te możemy zaliczyć do kategorii konsensualnej nie-monogamii.

Czym jest konsensualna nie-monogamia? Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami związków? Jak funkcjonują żyjący w nich ludzie? Jakie są motywy wyboru alternatywnego modelu związku? Czy osoby decydujące się na konsensualną nie-monogamię zdradzają? Jaka jest ich definicja zdrady?

socjologia
  • pon., 2016-09-26 17:30
Spotkanie festiwalowe Budujemy dom - źródła informacji o nieruchomości

Pierwszy wykład z cyklu Budujemy dom.

W trakcie wykładu przedstawione zostaną podstawowe „geodezyjne” dane o nieruchomości, przybliżymy olbrzymią bazę danych – aktualne źródło informacji jaką jest zasób geodezyjny i kartograficzny obejmujący ewidencję gruntów i budynków, operaty szacunkowe nieruchomości,  geodezyjne ewidencję sieci uzbrojenia terenu, mapę zasadniczą – jak i gdzie pozyskać niezbędne informacje? Ponadto przedstawiony zostanie opis planistyczny nieruchomości wynikający ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Omówione zostaną źródła informacji oraz przykłady sposobów udostępniania informacji planistycznej.

technika i technologia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Choroba Alzheimera, problem pacjenta i rodziny

Choroba Alzheimera (Alzheimer’s disease, AD) stanowi najpowszechniejszą przyczynę otępień w starszym wieku. Obecnie na świecie ponad 44 miliony osób cierpi na AD. Specjaliści alarmują, iż w związku ze wzrostem średniej długości życia, AD może stanowić największy kryzys zdrowotny świata. Nadzieją na rozwój skutecznych metod leczenia i wczesnej diagnostyki AD są badania naukowe mające na celu poznanie przyczyn tej choroby. Jest to poważne wyzwanie, ponieważ patogeneza AD  jest wyjątkowo złożona. W wykładzie omówione będą obecne metody diagnostyki i leczenia choroby Alzheimera, jak też badania naukowe, na podstawie których rozwijane są nowe strategie diagnostyczne i terapeutyczne.

 

biologia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Czy myślisz jak przywódca globalny?

W zglobalizowanym świecie od przywódców oczekuje się nowego sposobu myślenia – uwzględnienia szerokiego kontekstu, myślenia systemowego oraz kompetencji międzykulturowych. Taki sposób myślenia i działania jest użyteczny nie tylko w pracy zawodowej, ale w przewodzeniu samemu sobie  - swojemu życiu. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się jak rozwijać w sobie umiejętności przywódcy globalnego oraz będą mieli sposobność poznać dobre wzorce takiego przywództwa z życia społecznego. Spotkanie będzie miało formę warsztatu interaktywnego.

psychologia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Dylematy ochrony wód: po co i jak chronić nasze rzeki i jeziora?

Naturalne rzeki i jeziora, pozornie proste i mało zróżnicowane, przy bliższym poznaniu zaskakują złożonością przestrzenną i stopniem skomplikowania procesów w nich zachodzących. Ingerencja człowieka w te ekosystemy prowadzi do ich uproszczenia i w konsekwencji degeneracji, często nieodwracalnej. Podczas wykładu spróbujemy zastanowić się, czym różni się naturalny ekosystem wodny od przekształconego przez człowieka i który z nich wolelibyśmy zachować dla przyszłych pokoleń. Przedyskutujemy najważniejsze zagrożenia dla funkcjonowania rzek i jezior w Polsce, oraz sposoby ich ochrony i restytucji. Przy okazji przeprowadzimy krótką analizę ekologicznych skutków planowanych gigantycznych inwestycji związanych z przystosowaniem głównych rzek Polski do wysokotonażowej żeglugi.

biologia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Matematyka w biologii: osiągnięcia i wyzwania

Współczesna fizyka opiera się o matematykę, która coraz częściej jest stosowana do opisu zjawisk biologicznych. Na wykładzie opowiem o tych zastosowaniach matematyki, co się udaje, a co stanowi problem. 

matematyka i informatyka
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Płynące, stojące i spadające - wody Dolnego Śląska

Dolny Śląsk obfituje w wodospady, rzeki ze zbiornikami retencyjnymi, jeziora, mokradła i stawy. Nie będą miały przed nami tajemnic Bóbr, Kwisa i Stawy Milickie, torfowiska Hali Izerskiej i Równi pod Śnieżką ani wodospady Kamieńczyka lub Łaby.

geologia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Triki w Excelu i VBA

Microsoft Excel jest najpowszechniej stosowanym programem do analizy i prezentacji danych. Niestety często bywa on używany w sposób nieefektywny. Bardzo dobra znajomość arkuszy kalkulacyjnych jest szczególnie ważna, gdyż może usprawnić naszą pracę (dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu). Dlatego jest wymagana niemal na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Przyjdź i poznaj typowe zadania występujące na rozmowach kwalifikacyjnych. Pokażemy Ci jak je rozwiązać, zwrócimy uwagę na najistotniejsze narzędzia usprawniające codzienną pracę w Excelu, jak również pokażemy do czego można wykorzystywać Excela i VBA (zaawansowane aplikacje biurowe) i gdzie można nauczyć się efektywnego wykorzystania tego programu.

 Warsztat składa się z 2 części. W części 1 uczestnicy będą mogli sami zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami i przekonać się jaki jest ich poziom wiedzy. Dla najlepszych przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody! W części 2 prowadzący podzielą się trikami, które stosują w pracy w Excelu, a których znajomość jest wymagana na rozmowach kwalifikacyjnych. Następnie przedstawią wzorcowe rozwiązania zadań z części 1, jak również pokażą różnorodne zastosowania Excela i VBA w codziennej pracy.

Uwaga: ograniczona liczba stanowisk komputerowych. Zachęcamy do przychodzenia z własnym komputerem.

ekonomia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Problemy chińskiej cyberprzestrzeni

Informatyzacja stanowi wyzwanie dla Chin, ale też Chiny stają się wyzwaniem dla światowego porządku także w zakresie Internetu i nowych technologii. W pierwszej części zaprezentowany zostanie kontekst międzynarodowy, w tym problem cyberbezpieczeństwa. Następnie przybliżona zostanie specyfika chińskiego Internetu, która doprowadziła do wytworzenia specyficznej sub-kultury. Uczestnicy będą zachęcani do rozszyfrowywania chińskiego internetowego pop-artu, który ma na celu ominięcie wewnątrzkrajowe ograniczenia

wiedza o języku i kulturze
  • pon., 2016-09-26 19:00
Spotkanie festiwalowe Co kryje się na drzewie?

Warsztaty skierowane są do uczniów szkoły podstawowej (klasy 1-3). Dzieci będą mogły dowiedziać się jak wygląda las naturalny a jak las gospodarczy i na czym polaga różnica między nimi, a także poznać mieszkańców martwego drewna i ich role w środowisku. Uzyskana wiedza przyda im się w drugiej części zajęć oraz podczas spaceru po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawsiego.

W związku z tym, że część zajęć odbywać się będzie na powietrzu prosimy aby dzieci były odpowiednio ubrane.

 

biologia
  • wt., 2016-09-27 14:00