Inhalacyjne dostarczanie leków do płuc – wyzwanie dla inżyniera

Numer: 
123

Spotkania z Inżynierią Chemiczną

Coraz powszechniej występujące schorzenia układu oddechowego są typowo leczone przez inhalację leków aerozolowych. Skuteczność dostarczenia leku inhalacyjnego do płuc w znacznym stopniu zależy od konstrukcji urządzenia rozpraszającego (inhalatora), a także od charakteru przepływu aerozolu w drogach oddechowych. W trakcie wykładu zaprezentowany zostanie opis fizyczny procesów wytwarzania aerozolu w inhalatorach medycznych, a następnie jego przepływu i osadzania się (depozycji) cząstek leku w różnych regionach układu oddechowego. Prezentowana tematyka stanowi jeden z przykładów zastosowania metod badawczych inżynierii chemicznej w analizie zagadnień biomedycznych.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
99 lat
Termin: 
środa, 28 Wrzesień, 2016 - 16:30
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wykład będzie poświęcony inżynierskiemu spojrzeniu na proces wytwarzania aerozolu leczniczego w inhalatorach medycznych, oraz przepływ i depozycję wdychanych cząstek leku w układzie oddechowym.
Wykonawca
prof. dr hab. inż.
Tomasz
Sosnowski
Miejsce spotkania: 
Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Gmach Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, parter, Aula Wykładowa. Prosimy podążać za rozwieszonymi wskazówkami.