Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Szanse i zagrożenia dla człowieka wynikające z topnienia Arktyki

Od ponad trzydziestu lat Arktyka szybko się ociepla. Skutkuje to przyspieszonym topnieniem lodowców, wieloletniej zmarzliny oraz kurczeniem się zlodzenia Oceanu Arktycznego. Utrata powierzchni lodu spowodowana jest także zanieczyszczeniem powietrza. Topniejący lądolód grenlandzki znacząco wpływa na podwyższenie się poziomu morza. Wydłuża się okres wegetacyjny, co sprzyja rozwojowi rolnictwa. Skróceniu ulegają szlaki żeglowne prowadzące przez Ocean Arktyczny. Rozgrzewają spory geopolityczne o prawa do eksploatacji arktycznych mórz.

Na lekcji postaramy się zidentyfikować zachodzące obecnie zmiany w środowisku arktycznym i określić ich wpływ na działalność człowieka.

• śr., 2016-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Geoportale i wirtualne globusy – co wiesz o miejscu, w którym mieszkasz?

W ramach zajęć zostaną zaprezentowane wybrane zasoby danych przestrzennych o środowisku geograficznym, udostępniane poprzez geoportale i wirtualne globusy. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość samodzielnego, praktycznego zastosowania narzędzi wyszukiwania danych przestrzennych i pomiarów w odniesieniu do wybranego obszaru. Na zajęciach zostanie przeprowadzony quiz geograficzny z wykorzystaniem zasobów mapowych w internecie.

• śr., 2016-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Ile kosztują kwiaty na łące? O usługach ekosystemowych i ich wycenie

Wyobraź sobie wielką fabrykę, która ubiera Cię, żywi, dba o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. To przyroda. Przywykliśmy myśleć, że z jej zasobów możemy korzystać za darmo. Ale to przecież nie znaczy, że są  bezwartościowe! Podczas spotkania przedstawimy popularną na całym świecie koncepcję usług ekosystemowych. Opowiemy, jakie korzyści daje człowiekowi przyroda oraz spróbujemy określić jej wartość. Czy można podać konkretną cenę kwiatów na łące albo ryb w jeziorze? I czy traktowanie przyrody jak gigantycznego hipermarketu ma w ogóle sens? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

• śr., 2016-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Cechy charakterystyczne i specyficzne klimatu miasta

Przedstawione zostaną metody monitoringu klimatu miasta. Omówione zostaną cechy charakterystyczne i specyficzne klimatu obszarów zurbanizowanych. Szczegółowo zostanie opisane zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Wyjaśnione zostaną przyczyny specyficznych cech klimatu miejskiego. Celem lekcji będzie także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jak zminimalizować negatywne cechy klimatu obszarów zabudowanych.

• śr., 2016-09-28 11:00
Lekcja festiwalowa Geografia na talerzu, czyli czego kuchnia może nauczyć nas o świecie?

Co to jest sushi i dlaczego jest tak popularne w Japonii? Dlaczego w Azji do każdego prawie dania je się ryż? Gdzie pije się kawę, a gdzie herbatę, i dlaczego? Na te i inne pytania odpowiemy za pomocą zdjęć i opowieści z różnych regionów świata, pokazujących, że to, co w danej kulturze się je i pije, zależy od warunków przyrodniczych panujących w danym miejscu. Zajęcia pokażą dzieciom, że uczyć można się nie tylko z książek, ale też z pełnych egzotyki sklepowych półek i talerzy w restauracjach.

• czw., 2016-09-29 11:30
Lekcja festiwalowa Podróż za jeden uśmiech - planowanie wakacji z GIS

W czasach globalnej turystyki jedynymi czynnikami ograniczającymi podróżnych są czas i pieniądz. Jak znaleźć najszybszy i najtańszy środek transportu? Jak ułożyć trasę, by w jak najkrótszym czasie zwiedzić jak najwięcej? Wreszcie, jak się nie zgubić w obcym dla siebie miejscu? Na wszystkie te pytania odpowiadają narzędzia GIS. Korzystające z nich serwisy i aplikacje ułatwiają planowanie transportu, noclegu, zwiedzania. Dzięki nim zawsze wiesz gdzie jesteś i co znajduje się wokół ciebie. Z Systemami Informacji Geograficznej nie przegapisz niczego.

Lekcja festiwalowa Geoinformacja dla każdego

Wykład jest przeznaczony dla wszystkich, w tym uczniów klas licealnych i gimnazjalnych. Poświęcony jest zasobom informacji geograficznej dostępnej w Internecie. Zostaną zaprezentowane Mapy Google - ich funkcje i użyteczność w wyszukiwaniu informacji przestrzennej. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane także gry związane z usługą Street View oraz cyfrowe składnice map historycznych.

• śr., 2016-09-28 13:00
Spotkanie festiwalowe Zwyczajne parki w niezwyczajnych miejscach

Park miejski jest dla mieszkańców miast ostoją, namiastką naturalnej przyrody, gdzie można swobodnie odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi i poćwiczyć. Park jest również miejscem, gdzie mieszkają liczne zwierzęta oraz tworzą się swoistego rodzaju naturalne ekosystemy. Rozrastające się miasto potrzebuje wciąż nowych enklaw zieleni, brakuje jednak miejsca do ich stworzenia, dlatego też na całym świecie powstają parki w niezwykłych miejscach. Nowe przestrzenie parkowe mogą być lokalizowane na wiaduktach kolejowych, budynkach, czy też w starych fabrykach. W czasie wykładu przeniesiemy się w miejsca niezwykłe, na co dzień nie kojarzące się z zielenią.

• śr., 2016-09-28 16:00

• czw., 2016-09-29 11:30
Spotkanie festiwalowe Historia świata według roślin

Wiele gatunków roślin odegrało niebagatelną rolę w historii cywilizacji. Nierzadko pośrednio, o czym nie zdajemy sobie sprawy, zmieniały historię, wpływały na losy państw i narodów, budowały fortuny, ale też niosły śmierć. Wbrew pozorom nadal bardzo wiele od nich zależy i dzięki nim wiele się zmienia.

• czw., 2016-09-29 16:00