Wydział Prawa i Administracji UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Mali Detektywi.

Są to warsztaty skierowane dla dzieci, w czasie których dowiedzą się one m.in. co to jest daktyloskopia, kim jest technik kryminalistyki jak i po co odlewa się gipsowe odciski butów z miejsca zdarzenia. Zapoznamy najmłodszych z podstawowymi informacjami z zakresu pracy policji na miejscu zdarzenia.

• ndz., 2016-09-25 09:30
Spotkanie festiwalowe CSI: fikcja a rzeczywistość. Oględziny Miejsca zdarzenia.

Na filmach często mamy okazję oglądać najprzeróżniejsze metody pracy policji. Jednak zwykle są one bliższe fikcji niż prawdzie. W czasie tych warsztatów, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z metodami, których rzeczywiście używają technicy kryminalistyki do zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Po krótkim, teoretycznym wprowadzeniu uczestnicy sami zmierzą się z zabezpieczaniem różnego rodzaju śladów.

• ndz., 2016-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa O dostępie do sprawiedliwości... czyli co może robić prawnik...

Uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się co to jest sprawiedliwość, jak pomaga prawnik, ak może pomóc przed sądem, co to jest bezpłatna pomoc prawna, komu i dlaczego może przysługiwać pomoc?

• pon., 2016-09-26 11:00
Spotkanie festiwalowe Drugie życie więzienia

Podczas zajęć zostanie zaprezentowana słuchaczom wiedza na temat sposobu adaptacji ludzi do izolacji więziennej i jej nieuchronnych konsekwencji psychicznych i społecznych. Poznamy cechy kultury więziennej: języka, wytworów artystycznych, sposobu postrzegania świata i ludzi. Dowiemy się, jaką cenę płaci społeczeństwo o za to, że musi izolować dziesiątki tysięcy ludzi w jednostkach penitencjarnych.

• pon., 2016-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Nieletnie rodzicielstwo - kiedy dzieci rodzą dzieci

Małoletnie macierzyństwo nie jest szczegółowo unormowane w prawie, a istniejące przepisy niestety często nie odpowiadają potrzebom rzeczywistości, w jakich znajdują się dziewczęta, które rodzą dzieci przed osiągnięciem pełnoletniości. Znaczne ograniczenia w zakresie ich uprawnień względem dziecka, uzyskiwania pomocy socjalnej, czy w ogóle możliwości podejmowania autonomicznych decyzji wpływają na ich ostateczne funkcjonowanie w społeczeństwie.

• pon., 2016-09-26 17:00
Lekcja festiwalowa Konstytucja nie tylko dla dorosłych

Prawo konstytucyjne należy do podstawowych dziedzin prawa, którego znajomość stanowi niezbędny warunek świadomego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Takie uczestnictwo jest jednak przywilejem, który niesie za sobą ogromną odpowiedzialność – odpowiedzialność za dobro wspólne, jakim jest Polska. O tym, że odpowiedzialność ta dotyczy nas wszystkich niezależnie od wieku mówi już sama Konstytucja, w której preambule znajdują się słowa „[...] my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, […] równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, […] ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa [...]”.

Celem zajęć jest zapoznanie młodszych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z podstawowymi założeniami i zadaniami prawa konstytucyjnego. Podczas spotkania omówione zostaną takie pojęcia jak konstytucja, wolność, prawo czy obowiązek. Uczestnicy zajęć zastanowią się nad tym, czym jest godność, sprawiedliwość, solidarność, równość oraz dyskryminacja. Warsztatowy charakter spotkania ma na celu zmotywowanie do aktywnego udziału w zajęciach oraz do podjęcia przez uczestników pierwszych prób czytania tekstów prawnych.

• wt., 2016-09-27 11:00
Spotkanie festiwalowe Władza a suwerenność i ich ograniczenia

Wystąpienie przedstawi wprowadzenie do dyskusji na temat pojęcia i zakresu władzy publicznej i jej ewentualnych ograniczeń, a także kształtu takich instytucji, jak sądownictwo konstytucyjne, administracyjne, decentralizacja administracji, prawa człowieka. Pozwoli odpowiedzieć na pytanie o wzajemne ograniczenia władzy i jej instytucji kontrolujących, również w kontekście ostatniego kryzysu konstytucyjnego w Polsce.

• wt., 2016-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Wirtualna wizyta w zakładzie karnym

Jak zmienia się życie człowieka, kiedy zamykają się za nim bramy więzienia? O tym jak wyglądają pierwsze dni pozbawienia wolności, a jak mijają kolejne dowiecie się Państwo odwiedzając wirtualnie jeden z polskich Zakładów Karnych.

• śr., 2016-09-28 16:30
Spotkanie festiwalowe Wirtualny spacer po zakładzie poprawczym

Wspólnie z nami dowiedzą się Państwo jak zmienia się życie młodego człowieka, kiedy trafia do „Poprawczaka” , jak wygląda jego pierwszy dzień, a także kolejne.

• czw., 2016-09-29 16:30
Spotkanie festiwalowe Prawo mające zastosowanie w sytuacji katastrof

Network on Humanitarian Action ( NOHA) organizuje 1,5 h warsztaty dedykowane wszystkim, którzy chcą zdobyć wiedzę dotyczącą stosowania prawa międzynarodowego w sytuacji katastrof humanitarnych takich jak trzęsienia ziemi,  powodzie, wybuchy wulkanów oraz konflikty zbrojne.

Współczesny świat pełen jest wydarzeń, których wystąpienie diametralnie zmienia sytuację osób, które w nich uczestniczą, czasem mimo swej woli. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie standardy prawne należy stosować w sytuacji kryzysów humanitarnych oraz jakie przeszkody prawne napotykają pracownicy humanitarni chcący nieść pomoc potrzebującym, przyjdź na warsztat NOHA. Zajęcia mają charakter interaktywny, a ich celem jest rozwój umiejętności samodzielnego myślenia, interpretowania oraz stosowania norm prawa.

• pt., 2016-09-30 15:00