Piknik Rodzinny IBL pt. "Las wokół nas"

Numer: 
255

Już od 20 lat we wrześniu Instytut Badawczy Leśnictwa aktywnie włącza się w organizację Festiwalu Nauki. Jak co roku zwieńczeniem tygodnia festiwalowego będzie PIKNIK RODZINNY, który od lat cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Co roku w Pikniku bierze udział ok. 100-150 osób spragnionych kontaktu z przyrodą.

W ramach spotkania weekendowego przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Na zakończenie Pikniku tradycyjnie przewidziane jest pieczenie kiełbasek na ognisku.

W programie m.in.:

1. "Co możesz zrobić z drewna?" Zrób to sam: domino, medal, zwierzaki-patyczaki.

2. "Od nasionka do deseczki”: Gry, zabawy terenowe, zagadki logiczne nawiązują do cyklu życiowego drzewa i jego różnorodnego, „drugiego” życia w lesie i w produktach wykonanych z drewna. W trakcie zabaw dzieci prześledzą rozwój drzewa od powstania sadzonki, przez jej wzrost, proces rozmnażania, starzenia się do uzyskania surowca drzewnego. 

3. Jakie to drewno? Uczestnicy zajęć otrzymają różne próbki drewna polskich gatunków drzew. Będzie można wziąć do ręki drewno, obejrzeć, spróbować zgadnąć, co to za gatunek. Dowiedzieć się kilku ciekawostek o tym drewnie.

4. "Po głosach i piórach rozpoznacie ich!". Uczestnicy w formie quizu będą mogli wykazać się znajomością gatunków ptaków (nie tylko leśnych).

5. "Poznaj świat hub". Podczas krótkiej wędrówki po okolicznych lasach spróbujemy odnaleźć przynajmniej kilka gatunków grzybów saprofitycznych i pasożytniczych wystęujących na żywych drzewach.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
5 lat
Dostępne do: 
105 lat
Termin: 
sobota, 1 Październik, 2016 - 10:00
Czas trwania: 
300 minut
Opis skrócony: 
Gwarantujemy: - słoneczny nastrój, - piorunującą dawkę wiedzy w formie przystępnej dla każdego, - powietrze przesycone aromatem sosen, - wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Dodatkowe informacje: 
Strój terenowy - obowiązkowy! Zbiórka o godz. 10.00. Parking dla samochodów dostępny jest na miejscu.
Wykonawca
mgr inż.
Artur
Sawicki
Miejsce spotkania: 
Sękocin Stary, ul. Braci Leśnej 3
05-090 RASZYN
Teren przy siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa - Lasy Sękocińskie