Ryzyk – fizyk czyli jak nasze emocje wpływają na podejmowane decyzje

Chłodne spojrzenie, stalowe nerwy, pokerowa twarz – powszechnie uważamy, że powstrzymując nasze emocje, jesteśmy w stanie podjąć racjonalne, trafne decyzje. Badania psychologiczne udowadniają jednak, że incydentalne emocje często nie pozostają bez znaczenia podczas podejmowania decyzji. Nasze decyzje - od kupna akcji na giełdzie, przez wybór uczelni, po decyzję o ukaraniu dziecka są powiązane z naszym nastrojem. Na nasze decyzje ma wpływ zarówno pogoda - np. słoneczny czy zachmurzony dzień, jak i muzyka, której słuchaliśmy w drodze do szkoły lub pracy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy świadomi, że emocje wywołane przez te poboczne zdarzenia mogą wpłynąć na nasze decyzje. Potwierdza to szereg badań, które pokazują, że emocje nie tylko potrafią zmodyfikować zrozumienie sytuacji, ale i wpłynąć na naszą percepcje ryzyka. A jeśli tak, to czy powinniśmy się starać pozbyć emocji? Czy faktycznie tylko przeszkadzają nam w procesie podejmowania decyzji?

W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"

Dostępne od:
Dostępne do:
piątek, 30 Wrzesień, 2016 - 15:00
Ilość słońca i deszczu w roku, to czy słuchamy wesołej czy smutnej muzyki, strach lub pewność siebie... Czy byśmy tego chcieli, czy nie wpływają na nasze decyzje. Nie jesteśmy w stanie uwolnić się od
Dodatkowe informacje:
W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"
Magdalena
Roszczyńska-Kurasińska