Jak wyglądają dzieła dawne, zanim trafią do współczesnego czytelnika? Z warsztatu edytora

Numer: 
705

Niewiele osób ma okazję zobaczyć, jak naprawdę wyglądają dzieła dawne, zanim trafią do rąk współczesnego czytelnika. Wprowadzenia i objaśnienia do lektury zawierają wprawdzie informacje, na jakiej podstawie wydano dany tekst, jednak zazwyczaj nie oddają jego rzeczywistego uroku (a jest co oglądać). Niektóre teksty staropolskie zachowały się w rękopisach, inne znamy ze starodruków. Bywają bardzo trudne do odczytania i zrozumienia.  Są przy tym rozmaite – pisane po polsku lub/i po łacinie, wierszem lub/i prozą, ozdobne lub nie, łączy je jednak jedno – ich oglądanie i odczytywanie daje dużo satysfakcji.

Podczas spotkania uczestnicy obejrzą skany szesnasto- i siedemnastowiecznych rękopisów i starodruków (po polsku i po łacinie), a wśród nich znajdą się zapisy z miejskich ksiąg lubelskich (z XVI w.), a także dzieła takich autorów, jak: Jan Kochanowski, Sebastian Fabian Klonowic, Jakub Kazimierz Haur i inni. Chętni będą mogli samodzielnie zmierzyć się z odczytaniem fragmentów dawnych tekstów. 

Termin: 
środa, 26 Września, 2018 - 13:00
środa, 26 Września, 2018 - 14:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć skany rękopisów i starodruków, w językach łacińskim i polskim, pochodzących z XVI i XVII w. Uwaga, większości z nich nie można znaleźć w Internecie!
Wykonawca
mgr
Grażyna
Łabęcka-Jóźwiakowska
Miejsce spotkania: 
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
Pałac Staszica, sala im. A. Mickiewicza nr 144, piętro I