Szkoła podstawowa 7 - 3 gimnazjum

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Korpusy tekstów w nauce języka angielskiego

Korpusy językowe to zbiory autentycznych tekstów zapisanych w postaci cyfrowej, które są wykorzystywane powszechnie w badaniach naukowych z dziedziny językoznawstwa korpusowego i pogranicza innych dyscyplin. Jednakże mogą one również służyć jako bardzo przydatne narzędzia w nauce języków obcych. Celem warsztatu jest przedstawienie możliwych zastosowań korpusów nauce języka. W Internecie dostępnych jest wiele różnorakich korpusów, tzn. korpusów jednojęzycznych i wielojęzycznych, korpusów o tematyce ogólnej, jak i korpusów specjalistycznych. Podczas warsztatów zostanie zaprezentowanych kilka korpusów, które mogą stanowić pomoc w nauce języka angielskiego, jak również stosowania poprawnej polszczyzny, są nimi m.in. Brytyjski Korpus Narodowy (BNC), Amerykański Korpus Współczesnego Języka Angielskiego (COCA), Narodowy Korpus Języka Polskiego (NKJP), a także kilka słowników bazujących na danych korpusowych, np. Glosbe bądź Linguee. Oprócz prezentacji narzędzi korpusowych przedstawione zostaną także praktyczne metody wykorzystania korpusów w (samodzielnej) nauce języka angielskiego. Jako alternatywa dla gotowych korpusów zostanie przedstawiony inny typ korpusu tworzony przez nauczyciela w odpowiedzi na konkretne potrzeby uczniów, a mianowicie DIY (ang. do-it-yourself) corpus, który umożliwia rozwiązanie specyficznych problemów uczniów napotykanych w trakcie nauki konkretnych zagadnień językowych.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Misja kosmiczna „PAŃSTWO”

Celami warsztatu są: rozumienie przez jego uczestników kluczowych pojęć w życiu publicznym, czyli instytucja państwa, polityka publiczna, obywatel, władza, konstytucja oraz kształcenie świadomości wpływu obywateli na państwo i państwa na obywateli. Metody wykorzystywane podczas warsztatu to: rozmowa nauczająca, wykład, uczenie się przez współpracę, analiza tekstu źródłowego, gra dydaktyczna, dyskusja, burza mózgów

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Czym są plazmidy i jaką rolę odgrywają u bakterii?

Problem nabywania oporności na antybiotyki przez bakterie i jej rozprzestrzeniania w środowisku jest w ostatnich latach szczególnie niepokojący. Coraz częściej antybiotyki stosowane do leczenia ludzi są nieskuteczne. Dlaczego bakterie stają się niewrażliwe na antybiotyki i co mają do tego plazmidy? Czym są plazmidy i jaką rolę odgrywają u bakterii te cząsteczki DNA? Na spotkaniu z uczniami gimnazjum odpowiemy na te pytania oraz poruszymy zagadnienie przekazywania plazmidów między komórkami bakterii. Opowiemy też o sposobach, dzięki którym plazmidy nie mogą zostać „zgubione” przez komórkę bakterii i o tym, co z tego wszystkiego wyniknąć może.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Nasze (nie)codzienne minerały

Co ma wspólnego z minerałami ząb kaszalota, jajko, okulary przeciwodblaskowe, liść bzu? Do czego może nam się przydać zwykła rdza? Spróbujemy wyśledzić minerały w naszym najbliższym otoczeniu i sprawdzić, czy bez nich moglibyśmy żyć.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Po co nam prawo?

Głównym celem zajęć „Po co nam prawo?” jest pokazanie uczniom różnorodność prawa. Uczniowie nauczą się przede wszystkim identyfikować i  rozróżniać normy obowiązujące, takie jak prawo, moralność, normy etyczne, religia. Zrozumieją mechanizmy przenikania tych norm między sobą i ich wpływ na prawo. Zobaczą, że prawo i moralność czasem się przenikają, ale nie zawsze idą ze sobą  w parze.  Poznają i nauczą się scharakteryzować  postawy  wobec prawa i będą potrafili je przyporządkować do konkretnych ludzkich zachowań. Uświadomią sobie wieloznaczność pojęcia prawo, przez co zrozumieją  różnicę między prawem  a obowiązkiem.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Techniki 3D w życiu codziennym

Lekcja jest interaktywnym spotkaniem, w trakcie którego uczniowie mogą zapoznać się z podstawami Technik 3D stosowanych w trakcie projektowania oraz produkcji prototypowych części i zespołów maszyn. Podczas spotkania uczniowie będą mieli możliwość zobaczenia, na czym polega współcześnie stosowane modelowanie w środowisku trójwymiarowym oraz w jaki sposób można przenieść do świata nas otaczającego wirtualne modele bryłowe za pomocą techniki druku 3D.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Ciała stałe, ciecze, gazy i to co pomiędzy nimi

Lekcja oparta na pokazie doświadczeń, które zajmują ok 80% czasu. Większość eksperymentów wykonywana jest przez uczniów pod nadzorem prowadzącego. Ciekły azot, suchy lód, proces sublimacji i skraplania [skraplanie tlenu], wprowadzenie takich pojęć jak gaz doskonały, gazy rzeczywiste, prawa gazowe. Staramy się pokazać, jakie znaczenie w naukach ścisłych ma eksperyment. 

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Ręka – język –mózg, czyli rola gestów i ruchu w nauce języka obcego

Płynność wypowiedzi jest ważna, kiedy mówimy w  języku obcym. Nie zawsze jednak formułowanie myśli i mówienie przebiega tak sprawnie i płynnie, jak życzyłby sobie tego mówiący, który próbuje porozumiewać się w języku obcym. Jednym z wielu elementów wpływających na dynamikę  wypowiedzi są gesty i ruch. Gesty są nie tylko ruchową ilustracją tego co mówimy, ale odgrywają również znaczącą rolę w komunikacji, na przykład wspomagają komunikację, ponieważ są pomocne w przywołaniu słów, których w danym momencie nie możemy sobie przypomnieć, czy też pomagają w sprawniejszym docieraniu do słów o niższej częstotliwości używania. Gesty i ruch mają również wartość dydaktyczną i są pomocne w procesie nauczania i uczenia się języków obcych. W kontekście nauki języka gesty są najczęściej kojarzone z techniką reagowania całym ciałem, która służy do wprowadzania słownictwa czy funkcji językowych, szczególnie wśród młodszych uczniów. Na tym jednak rola gestów i ruchu nie kończy się.  Podczas tego interaktywnego wykładu  postaramy się odpowiedzieć między innymi na następujące pytania: Czym są gesty? Jaka jest ich funkcja poznawcza? Czy gesty pomagają przyswajać wiedzę?  Jaką rolę odgrywają na różnych etapach nauki języka obcego? Czy gestykulujący nauczyciel przyczynia się do postępów w nauce dokonywanych przez jego uczniów? Czy gestykulujący uczeń języka obcego uczy się szybciej?

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Czy wiemy, w czym jemy?

Omówienie podstawowych opakowań do żywności i ich właściwości w odniesieniu do bezpiecznego ich stosowania. Najczęstsze błędy konsumentów w stosowaniu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością tj. patelnie, tworzywa sztuczne, opakowania do żywności itp. Refleksja dot. tego, jak świat wyglądałby bez opakowań (film) oraz zaprezentowanie nowych rozwiązań w pakowaniu żywności.

  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?

Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.

Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.

  • pon., 2018-09-24 12:00
  • śr., 2018-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Ugryź ten minerał

Wiemy, że w naszym pożywieniu są składniki mineralne. Zastanowimy się, z jakich minerałów one pochodzą. Prześledzimy, jaką rolę pełnią w naszych organizmach, co im zawdzięczamy, jakie dolegliwości powoduje ich brak.

  • pon., 2018-09-24 12:00
Lekcja festiwalowa Co ma wspólnego medycyna z płynami?

Fascynującym zjawiskiem związanym z mechaniką płynów jest przędzenie elektrostatyczne nano- i mikrowłókien. Mogą one naśladować lub zastępować naturalne włókna kolagenu (lub celulozy), dzięki którym otaczające nas zwierzęta i rośliny mają taki (lub inny) kształt. Stąd już tylko krok do tworzenia sztucznych tkanek lub nawet organów.

  • pon., 2018-09-24 12:30
Lekcja festiwalowa Dorastanie w sieci a prywatność
  • wt., 2018-09-25 09:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25 - 30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Zajęcia w laboratoriach Centrum Nauki Kopernik

W ramach Festiwalu Nauki zapraszamy na zajęcia w laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Laboratoryjna lekcja będzie dotyczyła dwóch tematów naukowych: w laboratorium
chemicznym zajmiemy się filtrami UV, a w laboratorium robotycznym – humanoidalnym robotem NAO. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9:30 oraz 12:30, ale w laboratorium należy być 10 minut przed rozpoczęciem. To dla nas bardzo ważne. Po rozpoczęciu nie będzie już możliwości wejścia.

Zajęcia trwają po dwie godziny. W każdym z laboratoriów równocześnie może przebywać maksymalnie szesnaście osób. Oprócz zajęć w laboratoriach proponujemy też zwiedzanie wystaw CNK. Wejście do CNK przewidziane jest o godz. 9:00 i 12:00.

 

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z atrakcyjnych przyrodniczo fragmentów zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

Długość trasy: ok 8 km, czas trwania: ok. 4 godziny, liczba uczestników: max 30 os. Wymagania kondycyjne - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa urozmaicona pod względem krajobrazowym wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Podczas warsztatów omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

 

 

  • wt., 2018-09-25 09:30
  • czw., 2018-09-27 09:30
  • pt., 2018-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Co warto wiedzieć o leukocytach?

Leukocyty to obrońcy naszego organizmu. Dzięki nim możemy zwalczyć groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i komórki nowotworowe. Na zajęciach opowiemy, jak i kiedy leukocyty nas bronią i skąd wiedzą, z czym mają walczyć. Pokażemy pod mikroskopem leukocyty we krwi i zaprosimy do samodzielnego wykonania preparatu.

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Co łączy lodówkę i buty sportowe, czyli opowieść o nanocząstkach

Co łączy lodówkę, buty sportowe i krem z filtrem UV? 

Uczestnicy lekcji dowiedzą się, co to są nanocząstki i dlaczego są tak wyjątkowe. Pozornie niepozorne stanowią podstawę niezwykle dynamicznie rozwijającej się nanotechnologii, cieszą się zainteresowaniem zarówno nauki, jak i przemysłu. Popularne wśród naukowców, mało znane przeciętnemu człowiekowi, a przecież obecne w jego życiu.

Czemu nanocząstki zawdzięczają swoją wyjątkowość i w jakich jeszcze zaskakujących produktach codziennego użytku można je znaleźć? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w czasie lekcji. 

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Pierwsza to krótki wykład o wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach nanocząstek, często zaskakujących i niezwykłych. Druga część spotkania to gra, w której, aby wygrać, trzeba znaleźć odpowiedź na intrygujące pytanie. Droga do odpowiedzi prowadzić będzie przez labirynt pytań i zagadkowych zadań. Przyda się odrobina sprytu i szczęścia, ale przede wszystkim wiedza, nie tylko ta zdobyta w trakcie wykładu… 

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Po co nam to bagno?

Czy bagna są brzydkie i nieużyteczne? Dostrzeżmy ich urok, wielką rolę środowiskową i pożytki praktyczne. Sprawdźmy, dlaczego powstają, co na nich rośnie i jakie zwierzęta znajdują w nich schronienie.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Promieniowanie wśród nas

W skorupie ziemskiej, glebie, powietrzu, materiałach budowlanych, z których zbudowane są nasze domy, wodzie - jednym słowem wszędzie znajdują się pierwiastki, z których niewielka część jest promieniotwórcza. Pierwiastki promieniotwórcze wnikają do naszego organizmu z pożywieniem i płynami oraz powietrzem, którym oddychamy. Promieniowanie dociera do nas również z kosmosu. Nauczyliśmy się sami wytwarzać promieniowanie oraz sztuczne pierwiastki promieniotwórcze, czyli takie, których nigdy przedtem nie było na Ziemi.

Na przestrzeni dziejów naszej Ziemi organizmy żywe, w tym ludzie, nauczyli się żyć w świecie z otaczającym promieniowaniem. Z czasem wykorzystywać je do celów poznawczych, medycznych, przemysłowych i energetycznych. Niestety również do celów niszczycielskich takich jak bomby atomowe.

Rozumne posługiwanie się promieniowaniem przysparza ludziom korzyści, takich jak: wiedza medyczna, leczenie chorób radiofarmaceutykami i radioterapią, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w reaktorach jądrowych. Izotopowe czujniki dymu ostrzegają nas przed pożaram,i a defektoskopy pozwalają wykrywać wady materiałowe i eliminują np. uszkodzone szyny kolejowe, przeciwdziałając powstawaniu katastrof w ruchu pociągów.

Promieniowania nie należy się bać. Używać należy zgodnie z zaleceniami lekarzy i inżynierów. Tak robiąc, będziemy ambasadorami królestwa mądrości. 

Po pokazie przewidziana jest wizyta w unikatowym laboratorium układu plasma focus.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Ręka, noga, mózg na ścianie - czyli jak się komunikuję i co z tego wynika

Warsztat (lekcja) to interaktywne spotkanie edukacyjno – ruchowe o komunikacji, emocjach i potrzebach oraz o konflikcie - jak i po co powstaje.  
Warsztat to kontynuacja warsztatów „Kłóć się z głową”, jakie odbyły się podczas Festiwalu Nauki 2017. Dwugodzinne zajęcia (2 h zegarowe) składają się z improwizowanych ćwiczeń ruchowych, omawianych i analizowanych na bieżąco, co zapewnia dynamikę i pracę we wspólnym procesie. W trakcie warsztatu stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi: jak się komunikuję sam ze sobą?, jak komunikuję się z innymi?, czego potrzebuję?, jakie i gdzie czuję emocje?, jak tworzą się konflikty?, co mogę z nimi zrobić?  Umiejętność komunikacji i rozumienia swoich potrzeb to jedna z najważniejszych kwestii w życiu człowieka. Nauka o nich wpisuje się w podstawy programowe na każdym poziomie edukacji. Kompetencje w tym zakresie wpływają na jakość życia człowieka i jego zdolność samorealizacji. Warsztat w sposób kreatywny i atrakcyjny daję wiedzę niezbędną do budowania właściwych relacji społecznych.
Ćwiczymy boso, zakładamy luźne stroje, warsztat nie wymaga profesjonalnych zdolności ruchowych.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Smaki i zapachy żywności

Celem warsztatów jest zapoznanie uczniów z zasadami przeprowadzania testów sensorycznych żywności. W pierwszej kolejności uczniowe zostaną poddani testom na daltonizm smakowy, które wskażą, czy uczniowie mają predyspozycje do odpowiedniej oceny smaku produktów spożywczych. W trakcie drugiej części uczniowie będą mieli możliwość zastosowania aromatów spożywczych używanych w trakcie produkcji żywności. Zadanie to będzie polegało na dodatku sacharozy, kakao oraz aromatów do produktu i sprawdzenie, czy jego smak i zapach są akceptowalne i pożądane przez konsumentów oraz porównywalne do produktow występujących na rynku. W trakcie trzeciej części warsztatów uczniowie będą mieli możliwość poddać się testom na rozpoznawanie konkretnych aromatów używanych w przetwórstwie żywności. 

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • czw., 2018-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Tajemniczy świat hodowli komórkowych

Uczestnicy dowiedzą się, jak prowadzi się hodowle komórkowe: jak należy przygotować komórki, gdzie mieszkają i co jedzą. Prowadzący pokażą, jak wygląda laboratorium hodowli komórkowej, zaprezentują naczynia hodowlane i wyjaśnią: co i dlaczego znajduje się w pożywce hodowlanej.

Podczas zajęć uczestniczący będa mieli okazję by wcielić się w rolę naukowca – samodzielnie wykonć pożywkę hodowlaną przy użyciu probówek, pipet, cylindrów i zlewek. Ponadto, będą mogli sprawdzić, jakie pH mają przygotowane przez nas pożywki.

W trakcie lekcji będzie można również zobaczyć pod mikroskopem przygotowane wcześniej preparaty mikroskopowe różnych komórek hodowanych w naszym Instytucie.

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Węgiel - ważny surowiec energetyczny

Wyobraźcie sobie rozległe podmokłe tereny, pełne bagnisk i torfowisk, które porastały gigantyczne rośliny. Czy uwierzycie, że tak właśnie wyglądała Polska ok. 350 i 20 mln lat temu? Gigantyczne karbońskie paprocie, widłaki i skrzypy porastały rozległe bagna, a ciepły i wilgotny klimat sprzyjał bujnemu rozwojowi roślin zarodnikowych. Na miejscu ogromnych torfowisk po wielu milionach lat powstały złoża węgla kamiennego - największego bogactwa karbonu.

Podobne warunki zapanowały w miocenie, kiedy to w rejonie m. in. dzisiejszego Bełchatowa wokół jeziora rozwinęły się bagniska i torfowiska oraz lasy iglaste. Wody znosiły do jeziora materię organiczną, która z czasem zamieniła się w znany nam węgiel brunatny.

Węgiel jest ważnym surowcem energetycznym, na którym w dużej mierze opiera się Polska gospodarka. Węgiel brunatny w Polsce jest prawie w całości wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania. Węgiel kamienny jest szeroko stosowany w energetyce, ale również w przemyśle i życiu codziennym

Na lekcji nauczysz się odróżniać sigilarię od lepidodendrona, dowiesz się, jakie są rodzaje węgla, jak powstały i gdzie dziś w Polsce można je znaleźć.

 

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Zobacz i poczuj, zrozum i powiedz. Język rosyjski dla wymagających początkujących

Obraz i słowo to motywy przewodnie warsztatów, które powinny przybliżyć młodzieży kulturę rosyjską oraz zapoznać uczestników z kluczowymi zwrotami rosyjskimi, niezbędnymi przy zawieraniu znajomości (powitanie, przedstawianie się, pożegnanie). Podczas warsztatów zostanie przedstawiony krótkometrażowy film „Poczuć” („Ощущать”; w rolach głównych K. Gruszka i M. Bosak) w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Krótka historia podróży Polki do rosyjskiej stolicy będzie okazją do zapoznania uczestników z Moskwą i jej symbolami. Używane przez bohaterkę filmu zwroty rosyjskie stanowić będą pretekst do zaznajomienia uczestników z podstawowymi wyrażeniami, umożliwiającymi zawarcie znajomości; mowa tu o formach używanych przy powitaniu i pożegnaniu oraz charakterystycznych dla języka rosyjskiego konstrukcjach służących przedstawianiu się. Krótkie ćwiczenia będą mieć na celu utrwalenie i odtworzenie w odpowiedniej sytuacji komunikacyjnej ww. materiału językowego. Imię jednego z bohaterów filmu – Mitia (Dmitrij) – będzie z kolei punktem wyjścia do zapoznania uczestników ze specyfiką rosyjskich imion własnych oraz ich form krótkich.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Giełda papierów wartościowych - kasyno czy partia szachów?

Na podstawie barwnych metafor i analogii zobrazowana zostanie działalność giełdy papierów wartościowych. Uczniowie zapoznają się z podstawowymi instrumentami finansowymi, takimi jak akcje i obligacje. Na koniec zaprezentowane zostaną podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy inwestor giełdowy – i nie tylko.

  • wt., 2018-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa W świecie kryształów polimerowych

Zajęcia będą składać się z dwóch części – wykładu oraz części laboratoryjnej. W czasie wykładu zostaną omówione struktury uporządkowane (krystaliczne), które powstają w układach bardzo długich cząsteczek polimerowych. W ramach zajęć laboratoryjnych pokazane będą struktury wybranych polimerów, w tym również polimerów biodegradowalnych stosowanych w medycynie regeneracyjnej. Pierwszą z metod badawczych będzie mikroskopia optyczna w świetle spolaryzowanym, pozwalająca nie tylko uwidocznić  w pełnej krasie te bardzo małe i wewnętrznie zdefektowane, ale też i piękne obiekty, lecz również prowadzić pomiary takich struktur. Jako drugą metodę badań struktur krystalicznych pokażemy skaningową kalorymetrię różnicową, w której mierzone są niezwykle małe efekty cieplne związane z powstawaniem i topnieniem kryształów. Pokazany też będzie unikalny przyrząd, w którym możliwe jest jednoczesne prowadzenie obserwacji mikroskopowych i pomiarów kalorymetrycznych, co pozwala na uzyskanie w jednym eksperymencie informacji z obu tych  metod badawczych.

  • wt., 2018-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Lekcja jest okazją do zapoznania uczestników z projektem "Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy", który jest realizowany w Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku. W trakcie zajęć zostaną zaprezentowane materiały filmowe dokumentujące zainicjowaną przez muzeum współpracę między praskimi rzemieślnikami oraz młodymi projektantami z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Będą one punktem wyjścia do dyskusji na temat szans i zagrożeń wynikających z międzypokoleniowej współpracy, a także roli instutucji kultury w procesie rewitalizacji Pragi.

  • wt., 2018-09-25 10:30
  • śr., 2018-09-26 10:30
  • czw., 2018-09-27 10:30
  • pt., 2018-09-28 10:30
Lekcja festiwalowa Mroczne oblicze miasta świateł. Przykład historii z dreszczykiem

Paryż to tak naprawdę dwa miasta, choć tak diametralnie różne, to nierozerwalnie połączone wstęgą historycznych wydarzeń. Przez długi czas te "dwa miasta" żyły ze sobą w symbiozie, los jednego zależał od drugiego, co ciekawe architektura i rozlokowanie ulic znanego nam Paryża w dużej mierze zależały od "niewidocznego bliźniaka", który w dramatyczny sposób przypomniał o sobie w XVIII.

Miasto świateł, blichtru, pokazów mody czy też romantycznych kafejek nad Sekwaną to pierwsze skojarzenia związane z francuską stolicą. Jednak za sprawą podziemnego miasta śmierci, grozy i tajemnic z przeszłości, miasto bagietek, serów i beretów odsłania swoje drugie, mrożące krew w żyłach oblicze, dostępne tylko dla odważnych.

Kto ma odwagę zejść do "imperium śmierci" i poznać "najdłuższy grób świata"? Kto nie boi się zgubić w mrocznym labiryncie ulic miasta zmarłych? Kto czuje się na siłach, aby poznać historię tego miejsca?

  • wt., 2018-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Po co biologowi fizykochemia, czyli jak fizyk i chemik patrzą na życie?

Lekcja z pokazami i eksperymentami wykonywanymi [również] przez uczestników. Będziemy opowiadać o świetle, dlaczego widzimy niebieskie niebo i czerwone zachody słońca, ale również zastanowimy się jak badać coś, czego bezpośrednio nie możemy zobaczyć. Czy uzyskane w wyniku analizy rentgenowskiej obrazy cząsteczek przedstawiają rzeczywiste obiekty? Czy możemy użyć innych zmysłów np węchu żeby 'zobaczyć' budowę cząsteczki? Przyjrzymy się też prymitywnym oczom pewnego morskiego głowonoga o wdzięcznej nazwie Nautilus, a stamtąd przeniesiemy się w kosmos, do laboratoriów fizyków i do pracowni fotografów.

  • wt., 2018-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Film Halo Ziemia w Planetarium Niebo Kopernika

Animowana produkcja opowiada, jak od najdawniejszych czasów ludzie szukali kontaktu i próbowali się porozumieć. Wynaleźli pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet.
Pokonywali bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzisiaj połączeni niewidzialną siecią pozostajemy ze sobą w nieustającym
kontakcie.

„Halo Ziemia” jest drugim filmem stworzonym w Studio Produkcyjnym Planetarium Niebo Kopernika i wyprodukowanym w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Technologia
fulldome i sferyczny ekran planetarium sprawiają, że widzowie „zanurzają się” w film, zewsząd otoczeni obrazami, muzyką i dźwiękiem.

  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Tajemniczy świat hodowli komórkowych

Uczestnicy dowiedzą się, jak prowadzi się hodowle komórkowe: jak należy przygotować komórki, gdzie mieszkają i co jedzą. Prowadzący pokażą, jak wygląda laboratorium hodowli komórkowej, zaprezentują naczynia hodowlane i wyjaśnią: co i dlaczego znajduje się w pożywce hodowlanej.

Podczas zajęć uczestniczący będa mieli okazję by wcielić się w rolę naukowca – samodzielnie wykonć pożywkę hodowlaną przy użyciu probówek, pipet, cylindrów i zlewek. Ponadto, będą mogli sprawdzić, jakie pH mają przygotowane przez nas pożywki.

W trakcie lekcji będzie można również zobaczyć pod mikroskopem przygotowane wcześniej preparaty mikroskopowe różnych komórek hodowanych w naszym Instytucie.

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Co warto wiedzieć o leukocytach?

Leukocyty to obrońcy naszego organizmu. Dzięki nim możemy zwalczyć groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i komórki nowotworowe. Na zajęciach opowiemy, jak i kiedy leukocyty nas bronią i skąd wiedzą, z czym mają walczyć. Pokażemy pod mikroskopem leukocyty we krwi i zaprosimy do samodzielnego wykonania preparatu.

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Co łączy lodówkę i buty sportowe, czyli opowieść o nanocząstkach

Co łączy lodówkę, buty sportowe i krem z filtrem UV? 

Uczestnicy lekcji dowiedzą się, co to są nanocząstki i dlaczego są tak wyjątkowe. Pozornie niepozorne stanowią podstawę niezwykle dynamicznie rozwijającej się nanotechnologii, cieszą się zainteresowaniem zarówno nauki, jak i przemysłu. Popularne wśród naukowców, mało znane przeciętnemu człowiekowi, a przecież obecne w jego życiu.

Czemu nanocząstki zawdzięczają swoją wyjątkowość i w jakich jeszcze zaskakujących produktach codziennego użytku można je znaleźć? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w czasie lekcji. 

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Pierwsza to krótki wykład o wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach nanocząstek, często zaskakujących i niezwykłych. Druga część spotkania to gra, w której, aby wygrać, trzeba znaleźć odpowiedź na intrygujące pytanie. Droga do odpowiedzi prowadzić będzie przez labirynt pytań i zagadkowych zadań. Przyda się odrobina sprytu i szczęścia, ale przede wszystkim wiedza, nie tylko ta zdobyta w trakcie wykładu… 

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki graficzne

Zajęcia warsztatowe poprzedzone wykładem o rodzajach technik graficznych. Uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z rycinami ze zbiorów Muzeum Drukarstwa przedstawiającymi rzekę Wisłę. Ilustracje zostaną omówione pod względem techniki ich wykonania, sposobu ilustrowania oraz przekazu grafcznego. Następnie dzieci poznają technikę grafiki artystycznej – linoryt – i własnoręcznie wykonają ilustrację z wyobraźni lub inspirowaną oglądanymi ilustracjami. Obrazek zostanie własnoręcznie wytłoczony na zabytkowej prasie korektorskiej. 

 

  • wt., 2018-09-25 12:00
  • śr., 2018-09-26 12:00
  • czw., 2018-09-27 12:00
  • pt., 2018-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Jak nie dać się okraść w internecie?

Uczestnicy spotkania poznają aktualne zagrożenia, jakie mogą dotknąć każdego internautę ze strony przestępców komputerowych. Zaprezentujemy metody, jakimi przestępcy najczęściej atakują nasze komputery i smartfony, czyli m.in. trojany bankowe, ransomware i oprogramowanie szpiegujące. Wyjaśnimy, dlaczego nas atakują i jakich reakcji oczekują. Pokażemy, w jaki sposób kradną nam pieniądze i nasze dane, np. zdjęcia. Wskażemy dobre praktyki pomagające uchronić się przed takimi zagrożeniami. W czasie lekcji będziemy kłaść nacisk na prezentację rzeczywistych przypadków.

  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Przypadki chodzą po ludziach, czyli o przypadkowych odkryciach w chemii

Nie tylko długie i żmudne godziny spędzone w laboratorium owocują przełomowymi odkryciami. Czasami konieczna jest duża doza szczęścia. W trakcie zajęć omówione zostaną przykłady odkryć, które zmieniły oblicze chemii i miały ogromy wpływ na ludzkie życia, a były dziełem przypadku. Będzie zatem mowa o odkryciu rzeczy wielkich jak promieniotwórczość, antybiotyki i dynamit, jak również o rzeczach całkiem przyziemnych jak karteczki samoprzylepne. Bo przecież chemia jest wokół nas, no a przypadki chodzą po ludziach…

  • wt., 2018-09-25 12:00
  • wt., 2018-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa Rzeka nas urzeka

Prześledzimy rzekę – od źródła przez jej bieg aż do ujścia, przyjrzymy się jej dolinie, przepływowi wody. Zastanowimy się nad pożytkami z wodospadów i nad rolą krajobrazową rzek. Spróbujemy dociec, kim bylibyśmy dziś bez rzek?

  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Zajęcia w laboratoriach Centrum Nauki Kopernik

W ramach Festiwalu Nauki zapraszamy na zajęcia w laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Laboratoryjna lekcja będzie dotyczyła dwóch tematów naukowych: w laboratorium
chemicznym zajmiemy się filtrami UV, a w laboratorium robotycznym – humanoidalnym robotem NAO. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9:30 oraz 12:30, ale w laboratorium należy być 10 minut przed rozpoczęciem. To dla nas bardzo ważne. Po rozpoczęciu nie będzie już możliwości wejścia.

Zajęcia trwają po dwie godziny. W każdym z laboratoriów równocześnie może przebywać maksymalnie szesnaście osób. Oprócz zajęć w laboratoriach proponujemy też zwiedzanie wystaw CNK. Wejście do CNK przewidziane jest o godz. 9:00 i 12:00.

 

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Niewidzialny świat: okiem skaningowego mikroskopu elektronowego

Jakiej najmniejszej wielkości obiekty jest w stanie rozróżnić ludzkie oko? Co jest mniejsze od tej granicy i czego nie jesteśmy w stanie dostrzec nieuzbrojonym okiem? Czy poznanie niewidzialnego świata może pomóc zrozumieć nam zjawiska, które obserwujemy na co dzień? Urządzenie takie jak skaningowy mikroskop elektronowy (SEM), dzięki wiązce elektronów o bardzo małej długości fali (nawet 0,05 nm), umożliwia nam obserwację fascynującego świata w skali nano. W czasie zajęć zostanie wyjaśnione, jakie przedmioty możemy obrazować przy pomocy SEM. Wędrówkę od makro do nano świata zaczniemy od przyjrzenia się małym organizmom, a skończymy na rozwijającej się hodowli komórek na  nanowłóknach.

  • wt., 2018-09-25 12:30
Lekcja festiwalowa Jak rośliny się ruszają?

Wbrew obiegowym opiniom, rośliny nie są pozbawione zdolności do poruszania. Wręcz przeciwnie, czasem ruchy roślin są bardzo dynamiczne. W trakcie pokazu zobaczą Państwo przykłady ruchów roślin, a my postaramy się wyjaśnić, jakie mechanizmy są za nie odpowiedzialne.

  • wt., 2018-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa Przypadki chodzą po ludziach, czyli o przypadkowych odkryciach w chemii

Nie tylko długie i żmudne godziny spędzone w laboratorium owocują przełomowymi odkryciami. Czasami konieczna jest duża doza szczęścia. W trakcie zajęć omówione zostaną przykłady odkryć, które zmieniły oblicze chemii i miały ogromy wpływ na ludzkie życia, a były dziełem przypadku. Będzie zatem mowa o odkryciu rzeczy wielkich jak promieniotwórczość, antybiotyki i dynamit, jak również o rzeczach całkiem przyziemnych jak karteczki samoprzylepne. Bo przecież chemia jest wokół nas, no a przypadki chodzą po ludziach…

  • wt., 2018-09-25 12:00
  • wt., 2018-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa Ile warta jest nieruchomość?

W trakcie gry uczestnicy poznają działanie wybranych instrumentów geodezyjnych, wykonają pomiary odległości, obliczą na tej podstawie powierzchnię i dowiedzą się, co wpływa na wartość nieruchomości.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25 - 30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Skąd się biorą mapy w smartphonach?

Dawniej każdy turysta korzystał z map i planów papierowych, a obecnie służy do tego mapa w smartphonie. Jak to zrobić samemu?

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Środowisko przyrodnicze w planowaniu przestrzennym

Warsztaty składają się z dwóch części, pierwsza skupi się na roli gleby w kształtowaniu się życia na Ziemi, w drugiej poruszone zostaną kwestie racjonalnego i przemyślanego sposobu planowania miast.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Zajęcia w laboratoriach Centrum Nauki Kopernik

W ramach Festiwalu Nauki zapraszamy na zajęcia w laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Laboratoryjna lekcja będzie dotyczyła dwóch tematów naukowych: w laboratorium
chemicznym zajmiemy się filtrami UV, a w laboratorium robotycznym – humanoidalnym robotem NAO. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9:30 oraz 12:30, ale w laboratorium należy być 10 minut przed rozpoczęciem. To dla nas bardzo ważne. Po rozpoczęciu nie będzie już możliwości wejścia.

Zajęcia trwają po dwie godziny. W każdym z laboratoriów równocześnie może przebywać maksymalnie szesnaście osób. Oprócz zajęć w laboratoriach proponujemy też zwiedzanie wystaw CNK. Wejście do CNK przewidziane jest o godz. 9:00 i 12:00.

 

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • wt., 2018-09-25 12:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 12:00