historia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

Lekcja festiwalowa Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy

Lekcja jest okazją do zapoznania uczestników z projektem "Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy", który jest realizowany w Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku. W trakcie zajęć zostaną zaprezentowane materiały filmowe dokumentujące zainicjowaną przez muzeum współpracę między praskimi rzemieślnikami oraz młodymi projektantami z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Będą one punktem wyjścia do dyskusji na temat szans i zagrożeń wynikających z międzypokoleniowej współpracy, a także roli instutucji kultury w procesie rewitalizacji Pragi.

• pt., 2018-09-28 10:30
Lekcja festiwalowa Mroczne oblicze miasta świateł. Przykład historii z dreszczykiem

Paryż to tak naprawdę dwa miasta, choć tak diametralnie różne, to nierozerwalnie połączone wstęgą historycznych wydarzeń. Przez długi czas te "dwa miasta" żyły ze sobą w symbiozie, los jednego zależał od drugiego, co ciekawe architektura i rozlokowanie ulic znanego nam Paryża w dużej mierze zależały od "niewidocznego bliźniaka", który w dramatyczny sposób przypomniał o sobie w XVIII.

Miasto świateł, blichtru, pokazów mody czy też romantycznych kafejek nad Sekwaną to pierwsze skojarzenia związane z francuską stolicą. Jednak za sprawą podziemnego miasta śmierci, grozy i tajemnic z przeszłości, miasto bagietek, serów i beretów odsłania swoje drugie, mrożące krew w żyłach oblicze, dostępne tylko dla odważnych.

Kto ma odwagę zejść do "imperium śmierci" i poznać "najdłuższy grób świata"? Kto nie boi się zgubić w mrocznym labiryncie ulic miasta zmarłych? Kto czuje się na siłach, aby poznać historię tego miejsca?

• wt., 2018-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Film Halo Ziemia w Planetarium Niebo Kopernika

Animowana produkcja opowiada, jak od najdawniejszych czasów ludzie szukali kontaktu i próbowali się porozumieć. Wynaleźli pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet.
Pokonywali bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzisiaj połączeni niewidzialną siecią pozostajemy ze sobą w nieustającym
kontakcie.

„Halo Ziemia” jest drugim filmem stworzonym w Studio Produkcyjnym Planetarium Niebo Kopernika i wyprodukowanym w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Technologia
fulldome i sferyczny ekran planetarium sprawiają, że widzowie „zanurzają się” w film, zewsząd otoczeni obrazami, muzyką i dźwiękiem.

• wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem - artystyczne techniki graficzne

Zajęcia warsztatowe poprzedzone wykładem o rodzajach technik graficznych. Uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z rycinami ze zbiorów Muzeum Drukarstwa przedstawiającymi rzekę Wisłę. Ilustracje zostaną omówione pod względem techniki ich wykonania, sposobu ilustrowania oraz przekazu grafcznego. Następnie dzieci poznają technikę grafiki artystycznej – linoryt – i własnoręcznie wykonają ilustrację z wyobraźni lub inspirowaną oglądanymi ilustracjami. Obrazek zostanie własnoręcznie wytłoczony na zabytkowej prasie korektorskiej.

• pt., 2018-09-28 10:30
Lekcja festiwalowa Nie tylko wojna - życie codzienne 6. pułku piechoty Legionów w okresie I wojny światowej i II RP

Opowieści o życiu codziennym  żołnierzy i dowódców 6. pułku piechoty Legionów z wykorzystaniem zdjęć z albumów 6. pułku piechoty Legionów z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych.

• pt., 2018-09-28 11:00
  • pt., 2018-09-28 13:00