Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka

Numer: 
421

W czasie 2-godzinnych warsztatów odkryjemy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Wielką zaletą pisma angielskiego, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. Zaczęto się nim posługiwać najpierw przy transakcjach handlowych. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III, który przez ponad 20 lat rezydował
w pałacu w Wilanowie. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem o nieco fantazyjnych kształtach. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności liter, itd.

Warsztaty będą prowadzone w niepowtarzalnej scenerii - w namiocie historycznym zaaranżowanym na dawne scriptorium. Zasiądziemy przy drewnianych pulpitach, spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach.

 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
115 lat
Termin: 
sobota, 26 Wrzesień, 2015 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Czy chcesz zmienić swój charakter pisma na charakter pisma… samego króla Jana III i stać się skrybą na usługach Jego Królewskiej Mości? Jeśli tak, to zapraszamy na nasze warsztaty kaligrafii.
Dodatkowe informacje: 
Realizacja warsztatów planowana jest w namiocie historycznym. W przypadku złej pogody warsztaty odbędą się w budynku Wozowni.
Wykonawca
master
Janusz
Korzeniowski
Miejsce spotkania: 
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa
namiot Scriptorium Villa Nova (przy wejściu do parku wilanowskiego) lub budynek Wozowni (w przypadku złej pogody)