Czy 100 lat temu pisarz bywał celebrytą? O Henryku Sienkiewiczu

W 100-lecie śmierci Henryka Sienkiewicza proponujemy spojrzeć na jego osobę i twórczość oczyma współczesnych. Popatrzmy na poczytnego dziennikarza, twórcę reportaży z podróży, korespondencji z Ameryki i Afryki, felietonistę zainteresowanego bieżącymi problemami społecznymi i politycznymi (np. emigracja zarobkowa, różnice kulturowe), autora popularnych opowieści historycznych, przygodowych i obyczajowych, czytanych z wypiekami na twarzy w odcinkach w prasie oraz w licznych, często tanich wydaniach książkowych. Zaobserwujmy przejawy bieżącego zainteresowania jego pracami, sukcesami (z największym – nagrodą Nobla), a także życiem osobistym, krytyczne oceny jego postawy i twórczości oraz uwielbienie fanów. Pozwolą nam na to oryginalne obiekty ze zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie: stuletnie książki, czasopisma i dokumenty życia społecznego.

Typ szkoły:
Liczba osób:
Klasa od:
Klasa do:
czwartek, 29 Wrzesień, 2016 - 10:00
piątek, 30 Wrzesień, 2016 - 10:00
Uwielbiano go i krytykowano. Śledzono jego pracę, sukcesy, życie. Mówią dziś o tym stuletnie książki, gazety, plakaty. Proponujemy spojrzeć na jego osobę i twórczość oczyma współczesnych.
Marta
Kacprzak