Instytut Nauk Prawnych PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Umowy potrzebne w pracy

W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane umowy, jakie można zawierać z uczniami i studentami. W drugiej części planowane jest omówienie sposobów zatrudniania w charakterze pracownika albo na podstawie kodeksu pracy. Szczególny nacisk zostanie położony na to, jakich działań pracodawcy nie mogą podejmować i jak należy się przed nimi bronić.

prawo
  • pon., 2016-09-26 09:30
Spotkanie festiwalowe Mam prawo wiedzieć. Moje prawo do informacji publicznej

Prawo dostępu do informacji publicznej umożliwia obywatelom poznanie spraw publicznych i podejmowanie na tej podstawie decyzji, w tym decyzji politycznych. W trakcie spotkania omówione to prawo oraz środki jego ochrony.

prawo
  • wt., 2016-09-27 16:00
Spotkanie festiwalowe Między wolnością a pracą totalną. Korzyści i zagrożenia telepracy

Telepraca to forma zatrudnienia zyskująca coraz większą popularność. W skali światowej telepracę wykonuje 1 z 5 osób (17%). Zatrudnienie w tej formie niesie ze sobą wiele korzyści takich jak: zwiększenie elastyczności, obniżenie kosztów pracy dla pracodawcy, oszczędności w budżecie domowym pracownika, wzrost produktywności. Korzystanie z telepracy pozwala na łatwiejszy dostęp do rynku dla zatrudniających i zatrudnianych, nieograniczony położeniem geograficznym, mając wpływ na obniżenie bezrobocia lokalnego. „Zdalne zatrudnienie”, jak niekiedy określana jest telepraca, niesie ze sobą również pewne ryzyka dla obu stron stosunku pracy, nie zawsze przez uczestników rynku pracy uświadomione. Do grupy tych ryzyk zaliczane jest zwłaszcza odizolowanie od środowiska pracy oraz dyskryminacja telepracowników w stosunku do pozostałych pracowników („pracowników stacjonarnych”). Konieczne jest zachowanie równowagi między „wolnością” pracownika w realizacji powierzonych zadań a kontrolą ich wykonywania przez pracodawcę.
Na spotkaniu omówione zostanie zatrudnienie w formie telepracy, z uwzględnieniem korzyści i zagrożeń dla pracodawcy i pracownika

prawo
  • wt., 2016-09-27 17:30
Spotkanie festiwalowe Kryzys migracyjny w Unii Europejskiej - ujęcie prawnicze

Na wykładzie zostaną omówione przede wszystkim działania prawne podejmowane przez instytucje unijne w celu ograniczenia kryzysu, ich skuteczność i implikacje, jak i działania podejmowane w tym zakresie przez państwa członkowskie.

prawo
  • śr., 2016-09-28 17:30
Spotkanie festiwalowe Czego nie wiemy o przestępczości?

Skąd można czerpać wiedzę o przestępczości? Jakimi statystykami dysponujemy i co nam one mówią? Jakie zależności można zaobserwować pomiędzy różnymi rodzajami statystyk? Czy można porównywać statystyki przestępczości pomiędzy różnymi krajami? Co wiemy, a czego nie wiemy o przestępczości? Co to jest ciemna liczba i czy da się ją zmniejszyć? Statystyki w ogóle, w tym statystyki przestępczości, są bardzo cennym źródłem informacji, ale jednocześnie dość niedoskonałym i na pewno niekompletnym. Odgrywają one jednak ważną rolę, gdyż wykorzystuje się je w kształtowaniu polityki kryminalnej państwa. Celem spotkania będzie zaprezentowanie dostępnych źródeł informacji o przestępczości i ich krytyczne omówienie oraz wskazanie tzw. known unknowns, czyli obszarów przestępczości, co do których mamy wiedzę, że ... niewiele o nich wiemy. 

prawo
  • czw., 2016-09-29 16:00