Ogród Botaniczny UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Bulwy mocy czyli o Ziemniakach w kuchni, medycynie i uprawie.

Młode i stare, żółte i fioletowe, sypkie i zwarte. Oto one! Ziemniaki! Pełne mocy bulwy znane ludziom od ponad 7000 lat. W czasie warsztatów opowiemy skąd pochodzą i jaką drogę przebyły nim znalazły się na europejskich stołach. Dowiedzą się Państwo czym różnią się pod względem koloru i zastosowania bulwy ziemniaków, a także o tym, jak wykorzystywane były na przestrzeni wieków. Odpowiemy również na pytania: czy ziemniaki mają coś wspólnego z lumbago i czyrakami, odmrożeniami i oparzeniami, a także wrzodami i nadkwaśnością żołądka? Dla tych, którzy chcieliby poznać tajniki ich uprawy zdradzimy ogrodowe tajemnice. Opowiemy co robiła Zuzanna w worku czyli pokażemy co zrobić by cieszyć się smakiem własnoręcznie uprawianych bulw mieszkając w mieście.  A na koniec przy pomocy naszych kubków smakowych i wzroku porównamy różne odmiany ziemniaka, nauczymy się rozróżniać i wykorzystywać ich typy. Ugotujemy ziemniaczane małe co nieco na mini warsztatach kulinarnych.

 

biologia
  • sob., 2016-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Trele w Ogrodzie

Wycieczka ornitologiczna o świcie po Ogrodzie Botanicznym to okazja do poznania naszych ptasich sąsiadów - kapturki, szpaka, kosa, kwiczoła i... . Uczestnicy dowiedzą się jakie gatunki zamieszkują parki i ogrody w Warszawie; czy naszymi sąsiadami są sowy i ptaki drapieżne oraz kto i gdzie gniazdował w Ogrodzie w tym roku. Prosimy o zabranie lornetek.

 

biologia
  • sob., 2016-10-01 08:00
Spotkanie festiwalowe Pingwiny - ptaki południowej półkuli

Myśląc pingwin oczyma wyobraźni widzimy biało-czarne zwierzę, żyjące pośród ogromnej ilości śniegu i lodu. Cały szereg przystosowań pozwolił tej grupie ptaków na życie w skrajnie niesprzyjających warunkach, jakimi cechuje się biegun południowy. Lecz spośród około dwudziestu gatunków pingwinów, które żyją na Ziemi, zaledwie cztery z nich spotkamy na największej lodowej pustyni świata. Reszta gatunków występuje na subantarktycznych wysepkach lub wybrzeżach Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii i Nowej Zelandii. I co ciekawe – pingwinów nie spotkamy na północ od równika. Opanowały bowiem półkulę południową. Podczas wykładu ornitologa Pawła Pstrokońskiego poznamy świat pingwinów – ptaków, które „latają” pod wodą, wytrzymują rekordowe mrozy (dochodzące do minus sześćdziesięciu stopni Celsjusza), rozmnażają się zimą i są blisko spokrewnione z… albatrosami, jednymi z najlepszych lotników na Ziemi.

 

 

biologia
  • sob., 2016-10-01 11:00
Spotkanie festiwalowe Ze strączkiem przez świat

Botaniczno-kulinarne warsztaty dla najmłodszych opowiadające o warzywach strączkowych. Uczestnicząc w nich dzieci dowiedzą się skąd pochodzą fasola, groch, ciecierzyca czy fistaszki. Powiemy o tym jaką drogę musiały pokonać te warzywa nim dotarły na nasze stoły a także dlaczego warto je jeść. Opowiemy co rośliny strączkowe dają naszemu organizmowi i jakie mają wartości odżywcze. Pokażemy jak wygląda życie fasoli od nasiona aż do dużej rośliny i każde dziecko będzie mogło zaobserwować ten proces zabierając doświadczalny słoik z fasolką do domu. Wykorzystamy te magiczne strączki w kuchni, przygotowując z dziećmi małą przekąskę z użyciem, któregoś z warzyw. Przekonamy się jak piękne i ciekawe są nasiona warzyw strączkowych, które posłużą nam jako inspiracja do działań twórczych.

 

biologia
  • ndz., 2016-10-02 12:00
Spotkanie festiwalowe Z domowej apteczki ukraińskiej babki - SPOTKANIE ODWOŁANE

Wykład będzie opowieścią o relacjach ludzi i roślin stworzoną na podstawie kilkuletnich badań prowadzonych wśród mieszkańców Podola wschodniego. Wraz ze zmieniającymi się sposobami życia, rozumieniem zdrowia i choroby, czy zmianami zachodzącymi w środowisku naturalnym jedne rośliny zyskują popularność inne ją tracą. Spośród spectrum roślin leczniczych dostępnych w danym środowisku ludzie wybierają różne gatunki, co wpływa na te wybory? By dowiedzieć się jakie rośliny lecznicze są obecnie ważne dla mieszkańców środkowej Ukrainy, przyjrzymy się roślinnym apteczkom należącym do różnych osób. Dowiemy się kto zbiera rośliny lecznicze i dlaczego, jak przekazywana jest wiedza o nich, które gatunki są szczególnie poszukiwane i czemu tak jest. W wykład wpleciony zostanie pokaz filmu z przedstawianych badań nakręconego przez Jacka Wajszczaka. Podczas realizacji filmu mieszkańcy wsi Stroincy zostali poproszeni by w przystępny i ciekawy dla nich samych sposób opowiedzieli o swoich codziennych relacjach z roślinami. Bohaterowie filmu, m.in: nauczyciel biologii, dzieci, gospodynie i lokalny malarz zabierają nas na łąkę, przed dom lub do lasu i dzielą się z nami tym co od roślin dostają najlepszego. Film został również pomyślany jako rodzaj podziękowania rozmówcom za ich udział w badaniach formą, w którą sami mogli się zaangażować i która byłaby atrakcyjna dla nich samych. Badania zostały sfinansowane z grantu Narodowego Centrum Nauki pt. Wiedza lokalna o roślinach i narracje o naturze na Podolu wschodnim (Ukraina) – analiza w kontekście dyskursów państwowych.

 

biologia
  • ndz., 2016-10-02 16:00