Broń biologiczna – przeciwdziałanie i wykrywanie - dawniej i dziś

Spotkania z Inżynierią Chemiczną

Termin "broń biologiczna" obejmuje wszelkie świadomie używane żywe organizmy służące zwalczaniu przeciwnika. Kojarzy się głównie z działaniami mającymi na celu wywoływanie u wroga śmiertelnych chorób, jednak pomysły na jej stosowanie są o wiele bardziej wyrafinowane, a wzmianki o nich sięgają czasów starożytnych. Broń biologiczna bywała stosowana do przenoszenia chorób ale również do niszczenia plonów czy trucia zwierząt. Wykorzystywano do tego celu nie tylko bakterie i wirusy, ale również owady. Na szczęście, broń biologiczna rzadko bywa stosowana na dużą skalę. Znając historię konfliktów musimy jednak być świadomi, że zagrożenie zastosowaniem broni biologicznej może być aktualne. Dlatego prowadzi się działania mające na celu zabezpieczenie ludności przed skutkami jej użycia. Nie ma choroby wywoływanej przez broń biologiczną, której nie da się wyleczyć. Często jednak na leczenie bywa za późno. Z tego powodu ważne jest szybkie wykrywanie i identyfikacja czynników chorobotwórczych, najlepiej od razu w miejscu skażenia. Mający w ostatnich latach miejsce postęp w technikach detekcji związany z rozwojem czułości miniaturowych sensorów sprawił, że możliwe staje się automatyczne wykrywanie niebezpiecznych bakterii i wirusów przy użyciu urządzeń mieszczących się w małej walizce. Jedno z takich urządzeń zostało opracowane na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Dostępne od:
Dostępne do:
poniedziałek, 26 Wrzesień, 2016 - 15:00
Historia broni biologicznej jest tak długa jak historia broni w ogóle, a ludzka pomysłowość w jej stosowaniu nie ma granic. Wykład opowie o broni biologicznej i nowoczesnych metodach jej wykrywania.
mgr inż.
Trzaskowski
Waryńskiego 1
Gmach Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, parter, Aula Wykładowa. Prosimy podążać za rozwieszonymi wskazówkami.