Poligraf/wariograf jako narzędzie kontroli zachowań - SPOTKANIE ODWOŁANE

Numer: 
335

W Wielkiej Brytanii i większości stanów w USA stosuje się psychofizjologiczne badania poligraficzne (wariograficzne) w leczeniu i nadzorze osób z zaburzeniami preferencji seksualnych, popełniających przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.

W 2012 r. Ministerstwo Sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii opublikowało raport dotyczący pilotażowego programu badań poligraficznych[1]. Z raportu wynika m.in., że dzięki zastosowaniu poligrafu dowiadujemy się nowych istotnych faktów. Badania pilotażowe potwierdziły, że są to liczby statystycznie znaczące a kuratorzy uznali tę metodę za bardzo pomocną. W miarę kolejnych badań tych samych osób, spadała liczba wyników wskazujących na wprowadzanie w błąd. To oznacza, że zwolnieni warunkowo lepiej podporządkowywali się narzuconym (przez sąd, kuratora, terapeutę) regułom postępowania.

Badanie poligraficzne pomaga w przełamywaniu bariery zaprzeczenia, uzyskiwaniu wiarygodnych informacji na temat historii seksualnej osoby poddanej terapii (w tym liczby rzeczywistych ofiar i rodzajów dewiacyjnych zachowań), ustalaniu miejsca badanego w cyklu dewiacyjnym czy ocenie ryzyka recydywy.

 

[1] T.A. Gannon, J. Wood, A. Pina, E. Vasquez, I. Fraser, The evaluation of the mandatory polygraph pilot, „Ministry of Justice Research Series”, 14/12, czerwiec 2012, [dostęp: 7.07.2015], <https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/fil...

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
18 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 13:00
Czas trwania: 
90 minut
Wykonawca
mgr
Agnieszka
Leszczyńska
Miejsce spotkania: 
Chodakowska 19/31
03-815 Warszawa
sala S302