Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Fizyka dla bramkarzy

W czasie lekcji dyskutowane są szanse bramkarza na obronę rzutu karnego w przypadku dwóch dyscyplin: piłki ręcznej i piłki nożnej. W czasie lekcji korzystając z prostych zjawisk fizycznych, mierzy się czas reakcji oraz skoczność uczestników zajęć. W czasie zajęć wykorzystuje się podstawowe wiadomości z kinematyki (ruch jednostajnie przyśpieszony) i dynamiki (energia kinetyczna i potencjalna). Lekcja jest pomyślana jako powtórzenie materiału z I klasy gimnazjum oraz zachęta do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.

• wt., 2017-09-26 10:00
  • wt., 2017-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Fizyka dla bramkarzy

• wt., 2017-09-26 10:00
  • wt., 2017-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Radioizotopy w diagnostyce medycznej

Techniki medycyny nuklearnej wykorzystują promieniowanie pochodzące od wprowadzonych do organizmu związków biologicznie czynnych, popularnie zwanych radiofarmaceutykami, które są znakowane izotopami promieniotwórczymi. Jedną z najbardziej zaawansowanych i dynamicznie rozwijających się technologii medycyny nuklearnej jest pozytonowa tomografia emisyjna (PET), która pozwala na diagnozowanie wielu poważnych schorzeń. W ramach lekcji zostaną przedstawione zagadnienia historii i ewolucji metod izotopowych oraz metod diagnostyki obrazowej, otrzymywania radioizotopów, charakterystyka i zastosowania podstawowych radiofarmaceutyków.

chemia
  • śr., 2017-09-27 10:00
  • śr., 2017-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Radioizotopy w diagnostyce medycznej

chemia
  • śr., 2017-09-27 10:00
  • śr., 2017-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW

Zwiedzanie jedynego w Polsce laboratorium dysponującego akceleratorem ciężkich jonów. Wycieczka obejmuje krótkie wprowadzenie do fizyki akceleracji cząstek naładowanych, zapoznanie z zasadą działania cyklotronu, zwiedzenie pomieszczenia akceleratora oraz hali eksperymentalnej, wraz z krótkim omówieniem układów pomiarowych do badań z dziedziny fizyki jądrowej. Podczas wędrówki zwiedzający dowiadują się także, jakie badania prowadzi Laboratorium oraz jakie są zastosowania tych badań w energetyce jądrowej oraz w medycynie, w tym omówienie zasady działania i zastosowania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (ang. PET).

Wycieczka połączona jest z projekcją filmu popularnonaukowego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych" (reż. J. Grębosz).