Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa ABC postępowania cywilnego dla gimnazjalistów

Uczniowie dowiedzą się, czym jest postępowanie cywilne, jakie są jego zasady oraz możliwości samodzielnego działania przed sądami. Zdobędą także wiedzę na temat  tworzenia pism procesowych.

• wt., 2017-09-26 11:00
Spotkanie festiwalowe Jak złapać przestępcę? Technika kryminalistyczna w walce z przestępczością

Poznajcie najważniejsze osiągnięcia kryminalistyki, np.: badania wariograficzne, ujawnianie śladów użycia materiałów wybuchowych. Prezentacja nowych technik śledczych połączona z demonstracją sprzętu.

• wt., 2017-09-26 15:00
Lekcja festiwalowa Zakupy przez internet - poznaj swoje prawa!

Przedmiotem zajęć będzie przedstawienie regulacji prawnych związanych z zakupami przez Internet (tzw. e-zakupy), zapoznanie uczniów z obowiązkami sprzedawcy, a także szczególnymi uprawnieniami konsumentów.

W trakcie wykładu omówione zostaną następujące zagadnienia:

- zawieranie umów na odległość,

- odstąpienie od umowy,

- odpowiedzialność z tytułu rękojmi,

- odpowiedzialność gwarancyjna, a także związane z tym inne aspekty prawne (m.in. podstawowe definicje prawne, terminy),

- instytucje pozaprawne związane z praktyką rynkową.

Ponadto osoby biorące udział w zajęciach będą mogły skonfrontować nabytą wiedzę z dotychczasowymi doświadczeniami w zakupach przez Internet w trakcie dyskusji. Na zakończenie zajęć, osoby biorące udział będą miały za zadanie w grupach rozwiązać przygotowane przez prowadzącego kazusy, a następnie przedstawić wyniki ich analizy przed całą grupą warsztatową.

• śr., 2017-09-27 11:00
Spotkanie festiwalowe Non omnis moriar, czyli jak umrzeć i (trochę) żyć dalej

Do kogo trafi moje mieszkanie? Kto będzie zarządzał moją firmą? Kto otrzyma dostęp do mojego konta na Facebooku?

Nikt z nas nie będzie żył wiecznie. Niestety. Na szczęście nie jest tak, że nie znając momentu śmierci, musimy być zdani na los jeśli chodzi o konsekwencje prawne z nią związane. Prawo spadkowe stanowi bowiem tę cześć prawa cywilnego, która ma na celu uregulowanie konsekwencji śmierci. Zdać trzeba jednak sprawę z tego, że to przede wszystkim od nas zależy, jak uregulujemy kwestie dziedziczenia. I to za naszego życia! Prawo spadkowe w ostatnich latach przeszło kilka bardzo istotnych zmian. Nie jest jednak tak, że jakieś mechanizmy prawne zastąpiły nasze działania, ale na pewno je ułatwiły. Podczas wykładu omówione zostaną następujące tematy:

Co zrobić, aby konkretne składniki majątku po śmierci trafiły do wybranych osób?

Jak sprawić, aby po śmierci właściciela przedsiębiorstwo dalej funkcjonowało?

Jak przekazać gotówkę wybranym osobom, także spoza rodziny?

Czy zawsze zachowek musi być problemem dla spadkobierców?

• śr., 2017-09-27 16:30
Spotkanie festiwalowe Prawo w praktyce. Jak sporządzić pozew o alimenty?

Celem zajęć jest przekazanie uczestnikom warsztatu wiedzy na temat obowiązku alimentacyjnego. Przybliżymy krąg osób uprawnionych i zobowiązanych oraz przesłanki jego wykonania.

Umiejętnością praktyczną, jaką otrzymają uczestnicy, będzie umiejętność sporządzenia prostego pozwu o alimenty.

• śr., 2017-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe 8 lat za imprezę na Facebooku?

Podczas wykładu dowiecie się, w jakich sytuacjach impreza sportowa i artystyczno- rozrywkowa ma charakter imprezy masowej, a kiedy jest imprezą niemasową. Poznacie również regulacje prawne, jakie należy stosować w przypadku organizacji takich wydarzeń. Dowiecie się również, dlaczego za organizację tzw. „domówki” np. przez Facebooka może grozić nawet 8 lat pozbawienia wolności.

• czw., 2017-09-28 16:00
Lekcja festiwalowa Co Unia Europejska daje swoim obywatelom?

Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa wykracza poza ramy integracji gospodarczej, coraz mocniej akcentując znaczenie ochrony praw obywatela. Szczególnym momentem było w tym zakresie ustanowienie obywatelstwa UE, które stanowi fundamentalny status każdego obywatela państwa członkowskiego, dający szereg uprawnień wynikających bezpośrednio z przepisów unijnych. Obywatele UE mogą uczestniczyć w życiu politycznym UE, posiadają wiele praw związanych z możliwością przemieszczania się na terytorium UE, mogą wywierać istotny wpływ na instytucje unijne w celu podjęcia inicjatyw poprawiających sytuację obywateli. Obywatele UE odnoszą zatem coraz więcej bezpośrednich korzyści wynikających z członkostwa ich państw w UE.

Problemem pozostaje słaba wiedza obywateli o UE, przeradzająca się często w niechęć do niej. Celem spotkania będzie dyskusja na temat korzyści jakie obywatele mogą odnosić z członkostwa w UE i jednocześnie ewentualnych zagrożeń i trudności w pogłębianiu procesów integracyjnych z perspektywy obywatela.

• pt., 2017-09-29 09:00