Na tropie syntetycznych barwników w żywności

Numer: 
136

Świat wokół nas jest pełen kolorów. Także ten na talerzu. Ale barwa może mieć różne źródła - wiesz o tym? Czy produkt jest piękny z natury, czy może naturze pomógł człowiek? Przekonaj się, czy produkty, które spożywasz zawierają syntetyczne barwniki. Zapraszamy na warsztaty – dowiesz się, co to są barwniki syntetyczne, kto i dlaczego zezwala na ich stosowanie w żywności, jakie barwniki i w których produktach spożywczych wolno stosować, a w których nie, skąd wzięło się pojęcie barwników grupy Southampton, jak czytać etykiety na opakowaniach wyrobów, czy żywność z barwnikami jest bezpieczna, a poza tym z naszą pomocą sprawdzisz, czy ta piękna barwa na talerzu i w szklance (napoje, wyroby cukiernicze, galaretki, kisiele, budynie…) to natura czy „numer E”!
Część teoretyczna: krótka prezentacja multimedialna: barwniki w żywności, ich właściwości i funkcje, uregulowania prawne, warunki stosowania, nowe dowody naukowe, opinie i ocena EFSA.
Cześć praktyczna: analityczne wykrywanie obecności syntetycznych barwników w produktach, m in. w napojach, wyrobach cukierniczych, galaretkach, deserach itp.; rozdział mieszaniny barwników za pomocą chromatografii bibułowej; analiza informacji zamieszczonych na etykiecie produktów rynkowych – wykaz składników i identyfikacja barwników.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
60 lat
Termin: 
środa, 27 Wrzesień, 2017 - 17:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Barwniki w żywności, ich właściwości i funkcje, uregulowania prawne, warunki stosowania, opinie i ocena EFSA. Wykrywanie obecności syntetycznych barwników w napojach, słodyczach, deserach itp.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 18 września 2017 e-mail: hanna_wysocka@sggw.pl tel. (22) 59-37-004
Wykonawca
dr inż.
Elżbieta
Wierzbicka
Wykonawca
dr inż.
Katarzyna
Kozłowska
Miejsce spotkania: 
SGGW, ul. Nowoursynowska 159c
02-776 Warszawa
Budynek nr 32 (zielony), sala 2121, II piętro.