Systemy satelitarne - łączność z satelitami

Numer: 
514

Satelity umieszczone na orbicie wokół Ziemi pełnią ważną rolę w życiu współczesnego człowieka. To dzięki nim możemy odbierać programy telewizji satelitarnej, określić swoje położenie geograficzne i uzyskać pomoc wskazującą właściwą drogę do celu w czasie podróży (satelitarne systemy nawigacji), uzyskać różne informacje o powierzchni Ziemi, pomocne np. w obserwacjach wybranego obszaru (zdjęcia satelitarne) czy w przewidywaniu pogody (satelitarne systemy pogodowe).

W ramach prezentacji przedstawione zostaną podstawowe informacje o systemach satelitarnych: po jakich orbitach poruszają się satelity, jak realizowana jest łączność radiowa z między satelitą a Ziemią, jakie są zastosowania systemów satelitarnych, jak działają satelity wykorzystywane w systemach pogodowych i jakie informacje przesyłają na Ziemię.

W czasie pokazu przeprowadzone będą odbiory danych z satelitów pogodowych NOAA przelatujących nad Warszawą i obserwacja odebranych zdjęć Ziemi. 

Typ spotkania: 
Forma: 
Dostępne od: 
10 lat
Dostępne do: 
105 lat
Termin: 
sobota, 30 Wrzesień, 2017 - 10:00
sobota, 30 Wrzesień, 2017 - 11:30
Czas trwania: 
75 minut
Opis skrócony: 
W ramach prezentacji przedstawione zostaną podstawowe informacje o systemach satelitarnych: po jakich orbitach poruszają się satelity, jak realizowana jest łączność radiowa między satelitą a Ziemią,
Organizator: 
Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych
Wykonawca
dr inż.
Krzysztof
Kurek
Miejsce spotkania: 
Nowowiejska 15/19
00-665 Warszawa
Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, spotkanie przed salą 133