Zastosowania materiałów kompozytowych - Od implantów po tarcze hamulcowe

Numer: 
164

W życiu codziennym człowiek zawsze wykorzystywał różne materiały. Początkowo były to materiały naturalne, łatwo dostępne. Z czasem nauczył się je przetwarzać, a także wytwarzać nowe. Potrzeba opracowania nowych materiałów, metod ich wytwarzania jest efektem rozwoju cywilizacji.
Istnieje powszechnie akceptowany podział materiałów na cztery podstawowe rodzaje: metale, polimery, ceramikę i kompozyty. Kompozyty stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na materiały o lepszych wskaźnikach konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, a ponadto pozwalają na świadome kształtowanie pożądanych właściwości w stopniu niedostępnym w przypadku pozostałych rodzajów materiałów.

Nowoczesne kompozyty i nanokompozyty charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami, znacznie przewyższającymi cechy materiałów konwencjonalnych. Osiągnięcie takich właściwości wynika z możliwości zaprojektowania i stworzenia modelu materiału kompozytowego. Projektując nowy materiał mamy szerokie możliwości: doboru fazy składowej, ich ilości, postaci, ewentualnego ukierunkowania fazy wzmacniającej, jak również sterowania techniką ich otrzymywania. Pozwala to na synergetyczne wykorzystanie cech materiałów składowych. Obecnie materiały kompozytowe spotykamy wszędzie: w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, w astronautyce, w budownictwie, sporcie, medycynie, elektronice.

Celem niniejszego prezentacji będzie pokazanie dlaczego kompozyty są tak ważne i jakie możliwości dają inżynierom oraz nam samym w życiu codziennym (czyli od endoprotezy, implantu po tarcze hamulcowe).

Typ spotkania: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Dostępne do: 
30 lat
Termin: 
środa, 27 Wrzesień, 2017 - 15:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wszystko o kompozytach, czyli od endoprotezy, implantu po tarcze hamulcowe. Na spotkaniu będzie można się dowiedzieć - jakie możliwości dają kompozyty inżynierom oraz do czego służą w życiu codziennym
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 18 IX pod adresem: joanna.rodzewicz@itme.edu.pl. Wstęp na teren instytutu tylko z dokumentem tożsamości. Osoby poniżej 18 roku życia zapraszamy z opiekunami.
Wykonawca
dr inż.
Agata
Strojny-Nędza
Miejsce spotkania: 
Wólczyńska 133
01-919 Warszawa
Sala konferencyjna, budynek nr 2, piętro 1